Galeria zdjęć

Amfiteatr w Kielcach wśród największych i najpiękniejszych w Polsce! Obiekt na słynnej Kadzielni czeka modernizacja

2024-11-25 8:42

Amfiteatr na kieleckiej Kadzielni może obecnie pomieścić ponad 5,5 tysiąca widzów. Obecnie jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, atutem jest także wyjątkowe, klimatyczne położenie wśród skał. Dziś wymaga jednak przebudowy i nowych inwestycji. Co ma zmienić się tam w przyszłości, jakie są plany?

Spis treści

  1. Amfiteatr Kadzielnia wymaga modernizacji
  2. Nawałnica uszkodziła dach. Kiedy naprawa?
  3. Potrzeba kilkunastu milionów
  4. Atrakcje na kieleckiej Kadzielni
  5. Jaskinie, tyrolka i punkt widokowy

Amfiteatr Kadzielnia w Kielcach oddano do użytku w 1971 roku, mógł pomieścić pięć tysięcy osób. W 2009 roku przeszedł gruntowną modernizację, zyskał nowoczesną, zadaszoną scenę i widownię już na 5,5 tysiąca osób.

Amfiteatr Kadzielnia wymaga modernizacji

Wejście do amfiteatru Kadzielnia znajduje się przy ulicy Legionów 1. Słynne miejsce, gdzie odbywają się koncerty gwiazd muzyki czy występy kabaretów, otoczone jest skałami. Klimatyczne położenie dodaje uroku, niemniej jednak obiekt wymaga przebudowy. Miasto Kielce na taką inwestycję chce przeznaczyć pieniądze w budżecie na przyszły, 2025 rok. Z rozpoczęciem robót, jak przekazują gospodarze Kadzielni, trzeba jednak jeszcze poczekać.

- Przed rozpoczęciem inwestycji musimy przygotować dokumentację, projekt, planujemy bowiem zmienić kilka rzeczy i wprowadzić udogodnienia dla organizatorów koncertów. Chodzi głównie o scenę, bo tam niektóre elementy wymagają poprawy. Zakładam, że w następnym, 2025 roku, będziemy skupiali się głównie na przygotowaniu dokumentów i załatwianiu formalności - zdradza serwisowi kielce.eska pl Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce, która zarządza amfiteatrem na Kadzielni.

Następny sezon koncertowy 2025, jak wspomina nasz rozmówca, minie jeszcze w dotychczasowych warunkach. Ewentualne roboty mogą ruszyć najwcześniej za rok. 

Nawałnica uszkodziła dach. Kiedy naprawa?

Kilka miesięcy temu nawałnica uszkodziła dach sceny amfiteatru. Gospodarze obiektu musieli go awaryjnie złożyć, aby nie zagrażał bezpieczeństwu uczestników koncertów. Jak dodaje dyrektor Hejduk, miasto dostało odszkodowanie, choć jeszcze w niepełnej wysokości. - Zgodnie z zaleceniami należało zwinąć dach, aby na przykład pod wpływem ciężkich opadów śniegu nie zerwał się w całości. Nie możemy naprawiać go zimą, musimy z tym czekać np. do kwietnia czy początku maja. Wtedy będzie można rozłożyć dach i prowadzić przy nim roboty. Nadmieniam, że będzie to tymczasowa naprawa, bo potrzebna będzie większa inwestycja - dodaje Mirosław Hejduk. 

Potrzeba kilkunastu milionów

Dyrektor Geonatury potwierdza, że w pierwszej kolejności, jeżeli chodzi o przyszłe inwestycje, należy zmodernizować scenę i jej obrzeża. Miasto chce na ten cel zdobyć pieniądze z unijnego projektu.

- Kosztorys, który zakładaliśmy jeszcze trzy lata temu, dziś nie jest już aktualny. Wtedy zakładaliśmy, że przebudowa amfiteatru pochłonie około dziesięciu milionów. Szczegółowy zakres robót i wydatków może być więc znany dopiero pod koniec 2025 roku. Dziś mogę powiedzieć tyle, że koszty sięgną kilkunastu milionów złotych. Czekają nas jeszcze ustalenia z Urzędem Marszałkowskim, cała procedura związana z pozyskaniem pieniędzy z Unii Europejskiej - wyjaśnia nasz rozmówca. 

Atrakcje na kieleckiej Kadzielni

Kadzielnia to nie tylko amfiteatr, ale również część przyrodniczo-turystyczna, podniebna trasa tyrolka czy jaskinie, które są dostępne dla zwiedzających. - Tu również za wcześnie mówić jeszcze o szczegółach, na pewno są plany modernizacji tyrolki, być może też próba udostępnienia bardziej "ekstremalnej" jaskini. Trwają rozmowy, więcej konkretów powinniśmy poznać wiosną - mówi Mirosław Hejduk.

Amfiteatr ostatnią, większą modernizację przeszedł piętnaście lat temu. Później już powiększono trasy turystyczne, dziś Kadzielnię można obejść pieszo, dookoła skał. To zwiększyło atrakcyjność tego miejsca. Dziś problem jest między innymi z dojściem do tak zwanej Skały Geologów, na "dzikiej" ścieżce są śmieci, zagraża ona też bezpieczeństwu.

- Urządzenia w amfiteatrze znajdują się pod gołym niebem, z wiadomych względów zużywają się w szybszym tempie, występuje korozja i pojawiają się różne problemy. Potrzebna jest więc kompleksowa modernizacja, ale wykonamy ją w takim zakresie, na jaki wystarczy pieniędzy - mówi Mirosław Hejduk.

Jaskinie, tyrolka i punkt widokowy

Rezerwat Kadzielnia, na terenie którego mieści się amfiteatr, znajduje się w pobliżu ulic Legionów, Gagarina, Pakosz i Krakowskiej. To słynne miejsce, popularne zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Kielc, którzy chętnie wybierają się tu na spacery, rowerowe przejażdżki. Ci chętni mocnych wrażeń korzystają ze wspomnianej tyrolki.

W dawnym kamieniołomie znajduje się 25 rozpoznanych jaskiń i schronisk skalnych. Wśród nich mamy system połączonych jaskiń: Odkrywców, Prochowni i Szczeliny o łącznej długości niemal 400 metrów, 140 metrów stanowi Podziemna Trasa Turystyczna, udostępniona do zwiedzania od 1 kwietnia do 31 października. Wszystkie jaskinie na Kadzielni znajdują się w obrębie masywu skalnego z wapieni dewonu, które liczą sobie około 380 milionów lat.

Z Kadzielni można podziwiać piękne widoki, choćby na pobliską dzielnicę Pakosz, Barwinek, stąd też dobrze widać najwyższe szczyty w mieście - Telegraf i Pierścienicę. Zwiedzających na tarasie obok tyrolki wita napis "Uwaga! Nisko latające czarownice świętokrzyskie".

Świętokrzyskie. Publiczność na koncercie Lady Pank w Kielcach
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Czy dobrze znasz Kielce? Wskaż co to za miejsce i ulica
Pytanie 1 z 10
Siedzibę jakiej instytucji w Kielcach widzimy na zdjęciu?
Czy dobrze znasz Kielce?