Architektura pamięci. Wystawa z woj. świętokrzyskiego w Brukseli

i

Autor: Dom Polski Wschodniej w Brukseli

GALERIA ZDJĘĆ

"Architektura pamięci". Ciekawa wystawa ze świętokrzyskiego w Brukseli

2023-05-26 11:16

W Brukseli można oglądać wyjątkową wystawę związaną z bolesną historią naszego regionu. Chodzi o ekspozycję "Architektura Pamięci", która przedstawia rolę architektury i sztuki w procesie upamiętniania losów ludzi, zwłaszcza mieszkańców polskich wsi, w czasach tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Wystawę tworzy kilkanaście makiet, na których znajdują się zarówno zdjęcia, jak i krótkie opisy. Wszystkie dotyczą bolesnych wydarzeń, jakie miały miejsce m.in. w woj. świętokrzyskim kilkadziesiąt lat temu.

- Wernisaż wystawy odbył się 7 maja w Domu Polski Wschodniej w Brukseli, przy okazji Dnia Polskiego. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - mówi nam Ryszard Białacki, przedstawiciel świętokrzyskiego w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

Obecnie wystawa autorstwa dr Katarzyny Jedynak oraz Bartosza Bętkowskiego jest prezentowana w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej i zostanie tam do 9 czerwca. - Myślę, że jest to tematyka, która dziś jest szczególnie aktualna i to nie tylko w Polsce czy Unii Europejskiej. Cały świat powinien zwrócić uwagę na to, do czego mogą doprowadzić takie konflikty jak na Ukrainie - dodaje Ryszard Białącki.

Organizatorami wystawy są: Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.