Kielce praca (2)

i

Autor: Piotr Stańczak/zdjęcie ilustracyjne

Z regionu

Bezrobocie a wykształcenie wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najnowsze dane

2025-03-28 12:31

W województwie świętokrzyskim znacznie zwiększyła się liczba osób biernych zawodowo z wykształceniem wyższym, a zmalała z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym, niepełnym podstawowym lub bez wykształcenia.

Spis treści

  1. Wzrost liczby pracujących
  2. Bezrobocie a wykształcenie
  3. Jakie powody bierności zawodowej?

Główny Urząd Statystyczny udostępnił najnowsze dane, jeśli chodzi o aktywność zawodową mieszkańców województwa świętokrzyskiego w ostatnim kwartale 2024 roku.

Aktywność ta wykazuje interesujące tendencje. Z najnowszych danych wynika, że wzrosła liczba osób pracujących, a jednocześnie zmalała liczba bezrobotnych.

Wzrost liczby pracujących

W czwartym kwartale 2024 roku liczba osób pracujących w województwie świętokrzyskim wyniosła 468 tysięcy. To wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz analogicznym okresem roku ubiegłego.

Odnotowano spadek liczby bezrobotnych. W omawianym okresie bezrobocie w regionie osiągnęło poziom 23 tysięcy. To dobra wiadomość dla lokalnej gospodarki i sygnał poprawy sytuacji na rynku pracy.

Na sytuację na rynku pracy w województwie świętokrzyskim wpływają również czynniki demograficzne. Starzenie się społeczeństwa i migracja młodych ludzi do większych miast stanowią wyzwanie dla regionu.

Zobacz więcej:

Bezrobocie a wykształcenie

Zdecydowanie najliczniejszą grupę biernych zawodowo tworzyły osoby w wieku 55-89 lat. W ciągu roku ich liczba zmniejszyła się o 0,7% i stanowiła 69,8% ogółu. Znacznie mniejszą niż przed rokiem liczbę biernych zawodowo odnotowano wśród mających 35-44 lata (o 35,0%) i 15-24 lata (o 9,1%). Wzrost wystąpił jedynie wśród osób w wieku 25-34 lata (o 10,0%).

Znacznie zwiększyła się liczba biernych zawodowo z wykształceniem wyższym, a zmalała z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym, niepełnym podstawowym lub bez wykształcenia.

Jakie powody bierności zawodowej?

Najliczniejszą grupę biernych zawodowo (29,4%) tworzyły osoby z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym, niepełnym podstawowym lub bez wykształcenia. Ich liczba na przestrzeni roku zmniejszyła się o 12,1%.

Spadek liczby biernych w skali roku wystąpił także wśród osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowo (o 10,0%). Największy wzrost liczby biernych zawodowo odnotowano wśród osób z wykształceniem wyższym (o 13,6%) i średnim ogólnokształcącym (o 7,1%).

Najważniejszym powodem braku aktywności zawodowej (przyczyny bierności określane są dla populacji biernych zawodowo w wieku 15-74 lata) było pobieranie świadczeń emerytalnych, na co wskazywało 54,9% biernych zawodowo. Odsetek ten wzrósł w skali roku o 2,6 p.proc. Zmniejszył się natomiast udział osób, które jako przyczynę bierności zawodowej podawały naukę i uzupełnianie kwalifikacji (o 1,9 p.proc. do 19,5%) oraz osób, które nie poszukiwały pracy w związku z chorobą i niepełnosprawnością (z 11,4% do 11,3%).

Opracowanie własne na podstawie danych GUS.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. W Zakładach Mesko w Skarżysku powstaje rakieta PIORUN
Kielce Radio ESKA Google News
Jak dobrze znasz osiedla w Kielcach? Quiz nie tylko dla "Scyzoryków"!
Pytanie 1 z 10
Na którym kieleckim osiedlu znajduje się ulica Jana Karskiego?