Cukrzyca typu I jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych występujących u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowalności na tę postać cukrzycy, szczególnie wśród najmłodszych dzieci.
- Z roku na rok coraz więcej dzieci i coraz młodszych dzieci zaczyna chorować na cukrzycę typu 1, która jest chorobą przewlekłą na całe życie. Natomiast nie można zapomnieć o prawidłowym leczeniu po to, by te dzieci mogły normalnie funkcjonować, miały dobrą jakość życia i aby mogły się ustrzec przed groźnymi powikłaniami, jakie może wywoływać cukrzyca - mówi diabetolog Lidia Groele.
- Z naszej wiedzy wynika, że jest to dość duży problem w szkołach, głównie w szkołach podstawowych i przedszkolach. Być może jest to niewielki procent, ale każde dziecko, które pojawia się w szkole i nauczyciel, który nie potrafi pomóc takiemu dziecku jest to jednak duży problem - mówi Irena Sobieraj z kuratorium oświaty w Kielcach.
Specyfiką cukrzycy jest konieczność stałego monitorowania poziomu glukozy, podawania insuliny, obliczania kaloryczności posiłków oraz występowanie wahań poziomu cukru we krwi. Błędy spowodowane niewłaściwą opieką mogą być przyczyną wystąpienia powikłań, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Dlatego ważne jest by nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy wiedzieli jak postępować z dziećmi chorymi na cukrzycę. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się kolejna edycja szkolenia dla wychowawców przedszkoli oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pt. „Dziecko z cukrzycą”.
Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników szkół na temat cukrzycy oraz ich kompetencji.
Coroczne szkolenie stanowi kontynuację zadania realizowanego od 2014 r. z inicjatywy Ministra Zdrowia, przy udziale wojewodów, wojewódzkich kuratorów oświaty oraz lekarzy specjalistów w dziedzinie diabetologii, we wszystkich województwach.