Cuda Polski 2024. Oto nominowane miejsca z województwa świętokrzyskiego. Trwa głosowanie

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Muzeum Archeologiczne w Wiślicy jest jednym z miejsc, aspirujących do miana Cudów Polski 2024.

Zobacz!

Cuda Polski 2024. Oto nominowane miejsca z województwa świętokrzyskiego. Trwa głosowanie

2024-05-21 22:22

Trwa konkurs na Cuda Polski 2024, który organizuje serwis National Geographic Traveller. Wśród nominowanych są trzy miejsca z województwa świętokrzyskiego.

Czytelnicy magazynu National Geographic Traveler i national-geographic.pl mogą głosować na wybrane obiekty na stronie internetowej www.nationalgeographic.pl/cuda-polski. Głosowanie potrwa do 5 czerwca tego roku, do godziny 23.59.

Każdy uczestnik w ciągu jednego dnia może oddać swój głos maksymalnie jeden raz na jedno, miejsce, obiekt, obszar w każdym województwie.

Cuda Polski 2024. Zobacz miejsca ze świętokrzyskiego

Wśród nominowanych miejsc z województwa świętokrzyskiego są:

  • Porcelanowy Rynek w Ćmielowie. Porcelanowy serwis wzorowany na przedwojennej kolekcji Empire zdobi ćmielowski rynek i służy mieszkańcom do odpoczynku w niezwykłej scenerii, która może kojarzyć się z bajkowym światem Alicji w Krainie Czarów. Uroczyste otwarcie nowego, porcelanowego rynku odbyło się 23 września 2023 roku. Filiżanki zamieniły się w ławki, a wielki imbryk w fontannę, która zajmuje najważniejsze miejsce na rynku. Galerię zdjęć rynku możecie zobaczyć tutaj: Gmina Ćmielów ma nowy porcelanowy rynek! Było huczne otwarcie
  • Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. To najbogatszy zespół zabytkowy na Ponidziu i jednocześnie kolebka polskiej państwowości. Od czerwca 2022 roku, po 4 latach prac modernizacyjnych Muzeum Archeologiczne jest dostępne do zwiedzania, a na turystów czeka unikatowy podziemny szlak łączący najcenniejsze wiślickie skarby. W poznaniu historii Wiślicy pomagają m.in: cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy i aplikacja VR.
  • Sosna krocząca w Wełeczu. To miejscowość w pobliżu Buska-Zdroju. Znajduje się tam prawie stuletnia sosna pospolita z naziemnym systemem korzeniowym. Zadziwiająca sosna zaliczana jest do gatunku sosny zwyczajnej czy też pospolitej. Ale w rzeczywistości nie jest wcale zwyczajna bowiem przypomina Enta z tolkienowskich powieści. Pień sosny rozpoczyna się około trzech metrów nad ziemią, całość utrzymuje się na kilkunastu korzeniach, pod którymi może zmieścić się kilka osób.
Świętokrzyskie. Piękne widoki na Kielce z góry Karczówki i wieży klasztornej

QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? Odpowiedz, co znajduje się na zdjęciu

Pytanie 1 z 10
Fragment jakiej ulicy w Kielcach widzisz na tym zdjęciu?
Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? (1)