Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że na tym terenie można prowadzić działalność uzdrowiskową. Obszar ochronny obejmuje zarówno Czarniecką Górę, jak też okoliczne miejscowości - Błotnicę, Czarnów oraz Janów. To bardzo urokliwy teren, działa tu już Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, które przyjmuje pacjentów nie tylko z województwa, ale też innych części kraju. Niewątpliwie jest to również teren atrakcyjny pod względem turystycznym, otoczony lasami, idealny do wypoczynku z dala od zgiełku i trasy krajowej Skarżysko-Kamienna - Końskie.
Lecznicze walory Czarnieckiej Góry
Początki działalności leczniczej, jak podaje strona internetowa Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji, datuje się na 1891 rok, kiedy to doktor Michał Misiewicz założył tutaj sanatorium. Czarniecka Góra pełni również dziś rolę leczniczą i wypoczynkową, choć nie na tak dużą skalę jak dziesiątki lat temu. Decyzja wydana przez Ministerstwo Zdrowia umożliwia władzom wojewódzkim staranie się o przekształcenie centrum rehabilitacji w placówkę typowo uzdrowiskową. Gmina Stąporków może natomiast inwestować na tamtejszych terenach, które do niej należą.
Jak informuje burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, samorząd ma opracowaną koncepcję na zagospodarowanie terenów Czarna - Czarniecka Góra po zabudowę związaną z obszarem uzdrowiskowym. Spełniliśmy wszystkie warunki do tego, aby otrzymać status obszaru uzdrowiskowego - mówiła.
Ambitne plany gminy
Jedną z atrakcji, o jakie gmina chce zadbać, jest zagospodarowanie terenów wokół zalewu w Czarnej. Samorząd pozyskał też dwa 2,5 hektara obszaru, gdzie planuje w przyszłości postawić tężnię solankową, saunę, grotę solną, ścieżki uzdrowiskowe, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa i inne obiekty. Gmina zamierza starać się o pozyskanie na ten cel pieniędzy z funduszy zewnętrznych