Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

i

Autor: materiały IKZK

Czasy świetności zamku Krzyżtopór. Prezentuje je aplikacja na smartfony [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPKA]

2020-06-04 11:15

Jedną z ciekawszych atrakcji regionu świętokrzyskiego dokładniej zwiedzimy z pomocą smartfona. Pojawiła się aplikacja odkrywająca przed nami tajemnice zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zainstalujemy ją na najpopularniejszych urządzeniach mobilnych. Szczegóły na kielce.eska.pl.

Aplikacja dostępna jest na telefony iPhone oraz urządzenia działające pod kontrolą systemu Android. Zabiera nas w podróż w czasy świetności zamku. Podczas zwiedzania ruin, niezbyt skomplikowany program pokaże nam, jak te wnętrza wyglądały dziesiątki lat temu. W ten sposób zobaczymy akwarium, które było ponoć jednocześnie sufitem sali jadalnej. Oprócz tego obejrzymy salę balową, kaplice, galerię, grotę, tarasy widokowe czy dziedzińce. W sumie przygotowane zostały wizualizacje dwunastu różnych miejsc. Oczywiście aplikacja jest darmowa.

Zamek Krzyżtopór to fascynujący obiekt. Powstał w XVII wieku, a ufundował go Krzysztof Ossoliński. Rezydencja łączyła funkcje mieszkalne z obronnymi. W momencie powstawania był jedną z największych posiadłości w Europie. Zamek zbudowano na planie gwiazdy a jego powierzchnia wynosi 1,3 ha, łączna długość murów sięga 600 metrów. Dla uzyskania wodoodpornej zaprawy, podobno do wapna dodano białka z miliona kurzych jaj. Jedna ze stajni może poszczycić się znakomitymi warunkami akustycznymi, co pozwalałoby na organizację koncertów w tym miejscu. Niestety, od początku XIX wieku zamek Krzyżtopór pozostaje w ruinie. Zwiedzającym został udostępniony dopiero w 1991 roku.

Ile TO kosztowało w PRL i latach 90-tych? Pamiętasz te ceny?

Pytanie 1 z 8
Zacznijmy od produktu, bez którego - niestety - często ciężko było znieść rzeczywistość PRL. Ile kosztowało w sklepie 0,5 litra czystej wódki?
Tak gaśnie Kraków. Piękne ujęcia z drona