Dąb Bartek - skarb Zagnańska i świętokrzyskiego. Zachwyca turystów od lat!

2025-07-28 15:29

Urokliwy, otoczony lasami Zagnańsk w powiecie kieleckim posiada atrakcję, która przyciąga turystów z innych części Polski a być może też innych krajów. Legendarny Dąb Bartek liczy sobie około siedemset lat!

  • Zagnańsk, otoczony lasami w powiecie kieleckim, słynie z legendarnego Dębu Bartka, który liczy około 700 lat.
  • Drzewo, będące pomnikiem przyrody, ma za sobą długą historię konserwacji i zmagań z żywiołami, a jego wymiary imponują.
  • Oprócz Bartka, gmina oferuje liczne atrakcje turystyczne, od zalewów po ruiny hut i malownicze trasy rowerowe.
  • Czy wiesz, co jeszcze sprawia, że Zagnańsk to idealne miejsce na wypoczynek i jakie niespodzianki czekają na turystów?

Zbójnicy pierwszymi osadnikami Zagnańska?

Gmina Zagnańsk leży na północ od Kielc, bezpośrednio sąsiaduje ze stolicą województwa świętokrzyskiego. Pewną ciekawostkę stanowi sama nazwa miejscowości - jak podają legendy, wzięła się od "zaganiania" tutaj zbójów i rzezimieszków. Dziś Zagnańsk kusi turystyką i na nią stawia. 

Najsłynniejszą atrakcją gminy, jedną z najpopularniejszych w województwie świętokrzyskim i znaną w kraju, jest Dąb Bartek. Rośnie przy ulicy Turystycznej, głównej drodze Zagnańska (odcinek trasy wojewódzkiej numer 750 z Barczy do Ćmińska). Badacze oceniają, że ma około 700 lat (według legend nawet tysiąc, choć temu trudno do końca dać wiarę). 

Ważne daty w historii Dęba Bartka

Pierwsza wzmianka o Bartku pojawiła się w 1829 roku w piśmie "Sylwan". Z kolei nieco ponad sto lat temu, w 1920 roku, wykonano na nim pierwsze prace konserwatorskie. Luki w dziupli wypełniła specjalna plomba kamienno-cementowa. Z kolei pierwsza podpora pod konarem południowym pojawiła się w 1949 roku. Pięć lat później drzewo oficjalnie uznano za pomnik przyrody. 

W 1978 roku usunięto plombę z drzewa, zastępując ją środkiem impregnującym, działającym grzybobójczo oraz owadobójczo. W 1997 roku zainstalowano nowe podpory teleskopowe. Żywioł także nie oszczędzał sędziwego drzewa. W 1991 piorun spowodował choćby pożar jednego z konarów i uszkodzenie pnia. Więcej o tym zdarzeniu pisaliśmy tutaj: Dąb ucierpiał również w czasie tych wakacji

Świętokrzyskie. Noe Park w Skarżysku nową atrakcją turystyczną

Dąb Bartek. Wymiary i ciekawostki

Oto kilka ciekawostek na temat Bartka w Zagnańsku: 

  • Rośnie na skarpie rzeki Bobrzy, na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk, 
  • Ma 28,5 metra wysokości, obwód pnia na wysokości 1,30 metra wynosi 9,5 metra, zaś przy ziemi 13,4 metra. 
  • Pierśnica (średnica na wysokości 1,30 m) liczy 3,14 metra. 
  • Drzewo zostało uznane za najokazalsze w Polsce już w 1934 roku. 

Gmina Zagnańsk dla turystów

Turyści odwiedzają Bartka właściwie o każdej porze roku, najwięcej zwiedzających przyjeżdża wiosną, latem i wczesną jesienią. Teren jest monitorowany. Ławeczki i altanki umożliwiają odpoczynek na świeżym powietrzu. To bardzo klimatyczne miejsce, gdzie znajdziemy spokój. Zmotoryzowani turyści mogą zostawiać auto po drugiej strony strony ulicy Turystycznej.

Przyjeżdżają tu rowerzyści, nie brakuje także piechurów. Jeśli chodzi o cyklistów - ci od jesieni 2023 roku mogą już korzystać z nowej trasy rowerowej łączącej Zagnańsk z Kielcami (konkretnie z północną dzielnicą Piaski). 

Gdzie dokładnie znajduje się Dąb Bartek w Zagnańsku. Sprawdź na mapie poniżej. 

Obok Bartka trwa budowa. Co powstaje?

Na parkingu przy Turystycznej stoi także... pomnik żołędzia! Wielu chętnych robi sobie przy nim zdjęcia. W pobliżu działają stoiska handlowe, gdzie możemy kupić między innymi zabawki, maskotki (w tym także bijące rekordy popularności Labubu), pamiątki, magnesy na lodówkę ze zdjęciami Bartka czy w ogóle Gór Świętokrzyskich. 

Naprzeciwko słynnego drzewa trwa inwestycja - powstaje budynek usługowy, w którym - według założeń gminy - ma mieścić się między innymi restauracja, sklepik z pamiątkami, z którego będą mogli skorzystać turyści. Wstępnie termin zakończenia prac przypadał na 19 czerwca tego roku, ale nastąpił czasowy poślizg. Na oddanie inwestycji trzeba jeszcze poczekać przynajmniej kilka tygodni. 

Co warto zwiedzić w gminie Zagnańsk?

Odwiedzając Dęba Bartka warto też poznać inne turystyczne atrakcje gminy Zagnańsk. Są to: 

Do Zagnańska biegnie także zapomniana nieco trasa leśna do Bliżyna. Wiedzie ona przez Rosochy (tam bitwę z oddziałami niemieckiego Wehrmachtu stoczył na początku II wojny światowej oddział majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala"), rezerwat Świnia Góra, Jastrzębię. To leśne pogranicze powiatów kieleckiego i skarżyskiego. W tym rejonie znajduje się też nowy rezerwat przyrody - Bliżyńskie Lasy Naturalne - liczący prawie trzy tysiące hektarów. 

Dlaczego warto odwiedzić Zagnańsk? Oto kilka powodów: 

  • Piękne położenie - miejscowość otoczona jest lasami, możemy tu odpocząć na łonie natury 
  • Brak tłumów na szlakach. Mimo, że Dąb Bartek cieszy się zainteresowaniem turystów, to wbrew pozorom unikniemy tu zgiełku 
  • Dogodny dojazd. Można tu dostać się busami prywatnych przewoźników, kursujących do i z Kielc. Inną alternatywą jest pociąg regio relacji Kielce - Skarżysko-Kamienna lub Kielce - Ostrowiec Świętokrzyski. 
  • Gmina Zagnańsk jest prawdziwym "grzybowym zagłębiem". O dorodne okazy możemy wzbogacić się przemierzając pogranicze z Kielcami, ale też inne rejony, choćby Długojów, Kołomań, Szałas i inne miejscowości.

Czytaj również: 

Kielce Radio ESKA Google News
Pocztówka z podróży
Pozdrowienia z Gniezna
Co wiesz o powiecie kieleckim? Sprawdź, czy znasz gminy, historię i atrakcje
Pytanie 1 z 10
W której gminie powiatu kieleckiego znajduje się miejscowość Micigózd?