Spis treści
Atak niżu w świętokrzyskim
Niż genueński dał o sobie znać w późne niedzielne popołudnie. Intensywne opady deszczu, które wystąpiły także w województwie świętokrzyskim, spowodowały podtopienia i zalania posesji, budynków w różnych częściach regionu. Do poniedziałkowego poranka świętokrzyscy strażacy interweniowali około 80 razy, z czego pięćdziesiąt wyjazdów miało miejsce w samych Kielcach i powiecie kieleckim.
O tych zdarzeniach pisaliśmy szerzej tutaj:
Ostrzeżenie pogodowe dla Kielc i powiatów
Przed południem sytuacja pogoda w województwie była w miarę ustabilizowana (przede wszystkim nie było opadów). Niestety, najnowsze prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla regionu nie są zbyt optymistyczne. Służby wydały ostrzeżenie drugiego stopnia dla:
- Kielc
- powiatu kieleckiego
- powiatu koneckiego
- powiatu skarżyskiego
Ostrzeżenie trzeciego stopnia dotyczy z kolei powiatów:
- jędrzejowskiego
- włoszczowskiego
Najbardziej narażona na skutki żywiołu ma być wieczorem i nocą środkowa, południowo-zachodnia i zachodnia oraz częściowo północna część regionu.
Możliwy grad!
- Obserwowane i nadal prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Suma opadów w ciągu ostatnich 24 godzin wynosi się od 20 do 50 milimetrów. Przewiduje się dalsze opady, których suma do końca ważności ostrzeżenia wyniesie do około 40 mm. Skumulowana suma opadów deszczu za okres od 27.08 do 28.07 wyniesie punktowo do 90 mm. Opadom towarzyszyć mogą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad - czytamy w komunikacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 22 we wtorek 28 lipca.
Jak stan wód w regionie?
W poniedziałek ostrzeżenie drugiego stopnia dla regionu wydało z kolei Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.
- W związku ze spływem wód opadowych prognozowany jest dalszy wzrost poziomu w strefie wody wysokiej. W Mniszku na Nidzie istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego, a w Bocheńcu na Wiernej Rzece stanu ostrzegawczego. Na Bobrzy w Słowiku możliwy jest ponowny wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów umownych - komunikują hydrolodzy z Krakowa.
Silnica, staw w parku miejskim oraz Krakowska Rogatka w czasie opadów deszczu w niedzielę 27 lipca - zobacz galerię zdjęć poniżej.
