Rozrywka

Dagmara Domińczyk, aktorka pochodząca z Kielc znana w Hollywood! Otrzymała prestiżowe wyróżnienie. Wychowywała się na Szydłówku. Galeria zdjęć

2024-03-08 8:32

Dagmara Domińczyk, aktorka pochodząca z Kielc, mieszkająca na stałe w Stanach Zjednoczonych, otrzymała prestiżowe wyróżnienie w konkursie SAG Awards 2024!

Nagrody SAG (Screen Actors Guild) to jedne z bardzie prestiżowych wyróżnień filmowych. Jak informuje "Echo Dnia", pochodząca z Kielc Dagmara Domińczyk oraz aktorzy grający z nią w "Sukcesji" zdobyli tytuł Najlepszego zespołu aktorskiego w serialu dramatycznym. Bohaterka tego artykułu wcieliła się w serialu w rolę szefowej public relations Karoliny Novotney.

Domińczyk znalazła się wśród innych laureatów nagrody SAG, słynnych aktorów, m.in. Anette Bening, Emmy Stone, Willema Dafoe, Roberta Downeya Juniora czy Roberta De Niro! Gala w Los Angeles odbyła się z 24 na 25 lutego.

Kim jest Dagmara Domińczyk?

Dagmara Domińczyk urodziła się 17 lipca 1976 roku w Kielcach. Jej ojciec Mirosław w latach PRL był założycielem świętokrzyskiej Solidarności, uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej, współpracował z Komitetem Pomocy w Nowym Jorku i amerykańskimi związkami zawodowymi. Organizował wsparcia dla podziemnej „Solidarności” w stanie wojennym. Zmarł w lutym 2023 roku. Młodsze siostry Dagmary - Marika oraz Weronika także mieszkają w Ameryce Północnej i są aktorkami.

Dagmara jest żoną amerykańskiego aktora, muzyka i producenta filmowego Patricka Wilsona. Mają dwóch synów - Kalina Patricka oraz Kassiana McCarella.

Zasłynęła jako Mercedes w filmie "Hrabia Monte Christo"

Domińczyk jako aktorka zadebiutowała w 2000 roku, w filmie fabularnym Edwarda Nortona "Zakazany owoc". Jedną z jej znanych ról była Mercedes Herrera w "Hrabi Monte Christo". Na stałe mieszka w USA, ale nie straciła kontaktu z Kielcami, choć miasto to opuściła jako dziecko w 1983 roku. Wyjechała razem z rodzicami i młodszą siostrą Mariką, ojciec przyszłej aktorki musiał emigrować, bo był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

- W Nowym Jorku tata musiał pracować jako taksówkarz, mama sprzątała domy. Po roku przeprowadziliśmy się na osiedle na Brooklynie, gdzie miasto pomagało płacić czynsz. Pomału zaczęłam czuć, że jestem Amerykanką. Owszem, w domu mówiliśmy po polsku, gotowaliśmy polskie potrawy, ale byliśmy częścią tego różnorodnego świata - mówiła Dagmara Domińczyk w wywiadzie dla "Twojego Stylu".

- Nie jestem jakimś Tomem Cruise’em, to nie jest aż taka kariera. I skoro robię ją w Stanach, po co opowiadać o tym w Polsce? Nie mogę się porównywać do Polek, bo mam inną sytuację. Poza tym nie jestem chwalipiętą - podkreślała.

Laureatka Nagrody Miasta Kielce

W miarę możliwości Dagmara Domińczyk odwiedza Kielce, mówi o swoich związkach z tym miastem i w ogóle Polską. Latem ubiegłego roku odebrała od miejscowych władz Nagrodę Miasta Kielce za artystyczny dorobek. - Ogromnie się cieszę, że nie zapomina Pani o swoich korzeniach. Jestem pod wrażeniem, jak pięknie mówi pani w języku polskim – powiedziała wówczas wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, która przekazywała aktorce nagrodę.

Dziewczyna z Szydłówka

Augustyna Nowacka, była dyrektorka Kieleckiego Centrum Kultury, obecnie szefowa Centrum Kultury i Biblioteki w Działoszycach (powiat pińczowski) zna się z Dagmarą Domińczyk jeszcze z wczesnego dzieciństwa na kieleckim Szydłówku.

- Nasze mamy czy babcie razem siedziały na ławkach, znaliśmy się bardzo dobrze, szykowały nam prowiant, kiedy szłyśmy nad pobliski zalew czy basen. Choć Dagmara wyjechała z Polski, to potem co roku przyjeżdżała do Kielc na wakacje. Bawiłyśmy się, spędzałyśmy wspólnie czas praktycznie przez całe dwa miesiące. My, jej koledzy z dzieciństwa, czekaliśmy na spotkania z nią z utęsknieniem, w polskich sklepach nie można było zbyt wiele kupić, zaś ona przywoziła ze Stanów słodycze, różne rzeczy. Dzięki niej mieliśmy też obraz, namiastkę wielkiego świata. Zawsze o nas pamiętała, dzieciach z Szydłówka - opowiada Augustyna Nowacka.

Pamięta o Kielcach

Mimo, iż w kolejnych latach Domińczyk robiła karierę aktorską, cały czas miała kontakt z Kielcami.

- Jesienią ubiegłego roku gościła w stolicy województwa świętokrzyskiego, tu powstawały zresztą zdjęcia do nowego filmu z jej udziałem. Skorzystała też z mojego zaproszenia na Salon Kobiet w Kieleckim Centrum Kultury. Spotkała się z widzami, mieszkańcami, opowiadała o swoim życiu, wyjeździe, swoim tacie, który był internowany przez władze komunistyczne. Przekazała pieniądze na rzecz Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii, na oddział dziecięcy. Kiedy np. Kino Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury organizuje premiery filmów z jej udziałem, wtedy też chętnie przesyła swoje nagrania wideo i zachęca mieszkańców do oglądania. Jej mąż Patrick mówi trochę po polsku, choć jest rodowitym Amerykaninem. Synowie Dagmary chodzą zarówno do polskiej jak i amerykańskiej szkoły - wspomina Augustyna Nowacka.

Nie zachowuje się jak gwiazda

Domińczyk odwiedza w Kielcach swojego stryja (brata Mirosława), odwiedza różne miejsca w mieście, deptak na ulicy Sienkiewicza, tamtejsze restauracje. - Spotyka się z ludźmi, rozmawia z nimi, jest otwarta, nie ma w sobie nic z gwiazdy hollywoodzkiej - zaznacza dyrektorka Centrum Kultury i Biblioteki w Działoszycach.

Młodsza siostra Dagmary, Marika, występuje w różnych serialach telewizyjnych, popularnych w USA. Jest żoną Scotta Foley, amerykański aktor. Najmłodsza z sióstr, Weronika (urodziła się już w Stanach Zjednoczonych), także próbuje swych sił w aktorstwie.

Poniżej znajdziecie post, jaki Augustyna Nowacka zamieściła po nagrodzeniu Dagmary Domińczyk w SAG Awords 2024.

Jak dobrze znasz artystów z Kielc i Świętokrzyskiego? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Kielczanin Wojciech Szmidt, raper, pseudonim "Wojtas", to muzyk zespołu: