Według obecnie obowiązujących przepisów, każdy pracownik zatrudniony na postawie umowy o pracę ma prawo do wykorzystania w ciągu roku 20 bądź 26 dni na wypoczynek. Ile przysługuje dni wolnych zależy od stażu pracy. 20 dni należy się osobie, która jest zatrudniona poniżej 10 lat, a 26 powyżej tego okresu. Do czasu zatrudnienia zalicza się również lata spędzone w szkołach czy na uczelni.
Co się zmieni?
Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy trafił już do Sejmu. Jego celem jest wdrożenie do przepisów dwóch unijnych dyrektyw. Ze zmian wynika, że będziemy mieli prawo do nowych urlopów: opiekuńczego i z tytułu siły wyższej. Pierwszy będzie przysługiwał m.in. w przypadku choroby członka najbliższej rodziny, z którym wspólnie zamieszkujemy. Na tej mocy przysługiwało będzie pięć wolnych dni, jednak nie będą one płatne. Natomiast urlop z tytułu siły wyższej to dodatkowe dwa dni wolnego płatne w 50 procentach. Będzie można je wziąć z powodu pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą bądź wypadkiem.
Ułatwienia dla rodziców
W nowelizowanych artykułach pojawią się też nowe przepisy dla osób, które mają dzieci. Urlop rodzicielski zostanie wydłużony o dziewięć tygodni. Będzie można z niego skorzystać niezależnie od tego czy matka wykorzystała urlop macierzyński. Projekty są na ścieżce legislacyjnej. Nowe przepisy powinny być wdrożone najpóźniej 2 sierpnia.