Teatr Żeromskiego w Kielcach

i

Autor: Weronika Wawszczyk

Dramatyczna jesień: 6 Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny 2024

2024-08-28 10:39

Kielce staną się jesienią teatralną stolicą Polski za sprawą szóstego Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Miłośnicy teatru mogą spodziewać się intensywnych emocji, spotkań z twórcami oraz wyjątkowych spektakli, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Tegoroczny festiwal zapowiada się wyjątkowo bogato, oferując zarówno spektakle teatralne, czytania performatywne, jak i warsztaty dla miłośników sztuki scenicznej. Program festiwalu otworzy 29 września spektakl "Widnokrąg" w reżyserii Michała Kotańskiego, a zakończy 13 października przedstawienie "Niko czyli prosta zwyczajna historia" w reżyserii Zofii Gustowskiej. Dodatkowo, 8 listopada odbędzie się bonusowy spektakl "Bądź wilkiem!" z Narodowego Teatru Islandii. To wydarzenie, które na pewno pozostawi ślad w kulturalnym krajobrazie Kielc.

„Widnokrąg” – reż. Michał Kotański29 września, godz. 17:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

Festiwal otwiera spektakl „Widnokrąg” w reżyserii Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ten adaptowany na scenę utwór Wiesława Myśliwskiego to wnikliwa analiza losów jednostki na tle polskiej prowincji, ukazująca uniwersalne dylematy moralne i społeczne.

„Skóra po dziadku” – reż. Mateusz Pakuła30 września, godz. 18:00, Nowa Scena Teatru Żeromskiego, performatywne czytanie tekstu autorstwa Mateusza Pakuły.

Spektakl pt. "Klątwa rodziny Kennedych" w Teatrze Żeromskiego w Kielcach

„Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” – reż. Wojciech Faruga1 października, godz. 19:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

Wojciech Faruga w swoim spektaklu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” przedstawia dramatyczny finał życia dyktatora Rumunii i jego żony.

„Genialna przyjaciółka” – reż. Ewelina Marciniak2 października, godz. 18:00, Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury

To adaptacja bestsellerowej powieści Eleny Ferrante. Spektakl, przygotowany przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie, przenosi widzów w emocjonujący świat Neapolu lat 50. i 60.

„Pogo” – reż. Kinga Dębska3 października, godz. 16:30 i 20:00, Nowa Scena Teatru Żeromskiego

„Pogo” w reżyserii Kingi Dębskiej, to spektakl pełen energii i buntu, będący adaptacją historii inspirowanej muzyką punkową.

Warsztaty „Śnienie w teatrze. Sen i Zen”4 października, godz. 17:00, Mała Sala Prób Teatru Żeromskiego

Miłośnicy duchowości i teatru będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez aktorkę Joannę Kasperek oraz kapłankę zen Małgorzatę Sieradzką.

„Pamięć dziewczyny” – reż. Sarah Kohm5 października, godz. 19:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

Spektakl „Pamięć dziewczyny” w reżyserii Sarah Kohm to propozycja Schaubühne Berlin, jednego z najbardziej awangardowych teatrów w Europie.

„1989” – reż. Katarzyna Szyngiera6 października, godz. 15:00, Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury

„1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery to spektakl będący wspólną produkcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„Piękna Zośka” – reż. Marcin Wierzchowski7 października, godz. 18:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

„Złote płyty” – reż. Mateusz Pakuła8 października, godz. 19:00, Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury

Mateusz Pakuła powraca na festiwal z kolejnym spektaklem – „Złote płyty”, przygotowanym przez Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.

„I’m Deranged” – reż. Mina Kavani10 października, godz. 19:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

„Noce i dnie czyli między życiem a śmiercią” – reż. Michał Siegoczyński11 października, godz. 18:00, Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury

Spektakl „Noce i dnie czyli między życiem a śmiercią” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to teatralna adaptacja kultowej powieści Marii Dąbrowskiej.

„Chłopi” – reż. Remigiusz Brzyk12 października, godz. 18:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

Kolejnego dnia widzowie będą mogli zobaczyć „Chłopów” w reżyserii Remigiusza Brzyka, przedstawienie Teatru Ludowego z Krakowa. Ta klasyczna opowieść o życiu polskiej wsi, przeniesiona na deski teatru, zyskała nowe, aktualne znaczenia w interpretacji Brzyka.

„Niko czyli prosta zwyczajna historia” – reż. Zofia Gustowska13 października, godz. 19:00, Nowa Scena Teatru Żeromskiego

Festiwal zamknie spektakl „Niko czyli prosta zwyczajna historia” w reżyserii Zofii Gustowskiej, przygotowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. To ciepła, ale i pełna wzruszeń opowieść o zwyczajnym człowieku w niezwyczajnych czasach.

Bonus Festiwalowy: „Bądź wilkiem!” – reż. Unnur Ösp Stefánsdóttir8 listopada, godz. 19:00, Duża Scena Teatru Żeromskiego

Jako bonusowy akcent festiwalu, w listopadzie, publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Bądź wilkiem!” w reżyserii Unnur Ösp Stefánsdóttir z Narodowego Teatru Islandii w Reykjaviku.

Szósty Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny to wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnie do Kielc miłośników teatru z całej Polski i zagranicy. Różnorodność spektakli, od klasycznych adaptacji po nowatorskie produkcje, zapewni niezapomniane wrażenia i dostarczy tematów do refleksji na długie jesienne wieczory. Festiwal to nie tylko okazja do obcowania z wybitnymi dziełami teatralnymi, ale także do spotkań z twórcami, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. To będzie naprawdę dramatyczna jesień w Kielcach!