- Będziemy chcieli pokazać, że geologia ma bardzo wiele wspólnego ze współczesnym światem, nawet jeśli chodzi o elektronikę, ponieważ do jej produkcji wykorzystywane są minerały - powiedział Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Akcja ma na celu przede wszystkim przekonać dorosłych i dzieci, że geologia ma wiele wspólnego z ekologią, a elektrośmieci mogą mieć drugie życie.
- Dzieciaki mogą nauczyć się tego, jak dać odpadom drugie życie. To bardzo cenna inicjatywa, dzięki której dzieci budują świadomość troski o środowisko, którą później przekazują rodzicom i dziadkom. To nadzieja, że dorastające teraz pokolenie zmieni sposób naszego myślenia na właściwy – podkreśla Marcin Chłodnicki.
W ramach akcji "Do ekologii przez geologię" zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów.
Elektrośmieci w sztuce
W ramach projektu otwarto wystawy autorskie Katarzyny Samczyńskiej - „Beeżuteria” - to nawiązująca w pisowni do angielskiej nazwy pszczoły kolekcja broszek, kolczyków i breloków, w których zatopione są elektryczne śmieci. Natomiast do stworzenia „Ogrodów w Szkle” również wykorzystano surowce wtórne.
- Ta wystawa ma pokazać nam, że w odpadach elektrycznych tkwi ogromna moc przetwarzania. Te materiały, jako surowce wtórne wracają jako pełnowartościowe produkty na rynek. Ekspozycja ma także zwracać uwagę na pszczoły, dzięki którym możliwie jest nasze życie na ziemi. Możemy znaleźć tu również szklane słoje z elektrośmieciami. Wykorzystujemy tu między innymi materiały z lodówek – opowiada Karolina Kędzierska, Specjalista ds. edukacji ekologicznej z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Skąd pomysł na łączenie sztuki ze śmieciami?
- Pomysł sztuki ze śmieci narodził się z troski o przyrodę. Elektryczne śmieci są szczególnym rodzajem odpadów. Są to odpady niebezpieczne, których powinniśmy pozbywać się zgodnie z zasadami np. wyrzucając je do czerwonych pojemników. Dzięki temu możemy w całej Polsce stawiać miejskie pasieki z ulami wykonanymi z materiałów pochodzących z zakładów przetwarzania zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Poprzez wystawę oraz nieszablonowe zajęcia edukacyjne, pragniemy pokazywać piękno i potencjał tkwiący w tym rodzaju odpadów – mówi Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
- Wspólna akcja w Centrum Geoedukacji pozwala połączyć przeszłość z teraźniejszością. Uczestnicy, dzięki wystawie CHRONOS poznają nie tylko dziedzictwo geologiczne naszej planety, ale i uczą się, jak być bardziej eko. Tym samym wzmacniają swoją dbałość o bezpieczną przyszłość – dodaje Mirosław Hejduk, dyrektor Geonatury Kielce.
Wystawę można oglądać w Centrum Geoedukacji do 3 grudnia b.r.