Emerytury rolnicze

i

Autor: Archiwum

Emerytury rolnicze 2023. Będą korzystne zmiany w świadczeniach, od marca wejdzie w życie nowa ustawa

2023-02-22 9:00

Już od marca bieżącego roku emerytura podstawowa, która służy do wyliczania wysokości emerytur rolniczych, będzie równa 90 procent minimalnej emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Teraz czeka ona już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Emerytury rolnicze 2023 wzrosną. O ile?

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka w odpowiedzi na poselską interpelację poinformowała o konsekwencjach nowelizacji przepisów. Jak zastrzegła, nieprawdą jest - że po wejściu w życie nowych przepisów - "emerytura rolnicza będzie wynosić tylko 90 proc. najniższej emerytury z ZUS". Jak wyjaśniła, to emerytura podstawowa, która stanowi składową do wyliczenia emerytury rolniczej, będzie wynosić 90 proc. najniższej emerytury z ZUS. Podkreśliła, że emerytura podstawowa nie stanowi całości emerytury wypłacanej rolnikowi, a jest jedynie jej składową. "Świadczenie wypłacane rolnikowi stanowi dopiero kwota stanowiąca iloczyn aktualnej emerytury podstawowej oraz wskaźnika wymiaru emerytury wyliczanego indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy" - wskazała.

Jak poinformowała wiceminister Gembicka, w 2023 roku najniższa emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie do 1588,44 złotych. Dzięki temu emerytura podstawowa z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynosić będzie 1430 złotych (90 proc. najniższej emerytury wypłacanej z ZUS)" - poinformowała Gembicka. Dla porównania, obecnie - od 1 marca 2022 roku - kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi 1084,58 złotych.

Kierowcy autobusów w Warszawie chcą więcej zarabiać