Blisko 100 ochotników odbywa swoje szkolenie w ramach programu „Ferie z WOT”. W sobotę 28 stycznia przyszli terytorialsi rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Natomiast w następną niedzielę 5 lutego dołączą do nich ochotnicy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze 8-dniowe oraz 16-dniowe szkolenie weekendowe.
Zamienili "cywilki" na mundury
Ochotnicy rozpoczynający służbę w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę o godzinie 8:00 rano. W pierwszej kolejności zostali przebadani przez lekarza i poddani badaniom, by móc kontynuować proces wcielenia. Następnie pod opieką instruktorów z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w odpowiedniej kolejności, z punktu na punkt przemieszczali po terenie jednostki kontynuując proces powołania. Ten dzień jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe, tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzili swoją sprawność fizyczną na teście z wychowania fizycznego, zjedli swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienili swoje „cywilki” na mundury oraz założyli oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Chcę spróbować sił w wojsku żeby sprawdzić czy w przyszłości obrać wojskowy kierunek rozwoju - podkreśla Klaudia Franczak z Grabkowa uczennica Technikum Budowlanego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
- Wziąłem przykład z mojego brata, który służy w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, przymierzyłem jego mundur i pomyślałem że też taki chcę - powiedział Cezary Lipka z Piskrzyna, uczeń technikum logistycznego z Opatowa.
Absolwentka szkoły mundurowej Agnieszka Brelska podkreśla: - O „Feriach z WOT” dowiedziałam się od rekrutera na stoisku promocyjnym, podczas zakupów w galerii handlowej. Postanowiłam spróbować sił.
Godzą codzienność ze służbą
Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat. Projekt „Ferie z WOT” wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy chcą przerwę międzysemestralną wykorzystać na odbycie szkolenia podstawowego i rozpocząć służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.
- Istotą służby w WOT jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów oraz nauczycieli. Stąd też nasza inicjatywa i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych – wyjaśnia podpułkownik Sławomir Machniewicz, pełniący obowiązki dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą na poligon w Nowej Dębie. Tam wykwalifikowana kadra świętokrzyskiej brygady przeprowadzi szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 12 lutego na Kieleckiej Bukówce.