Jak poinformowała Beata Okulińska z zespołu do spraw promocji i mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu, fotopułapki zostały rozmieszczone w regionie radomskim, w nadleśnictwach: Dobieszyn, Grójec, Kozienice i Zwoleń oraz w regionie świętokrzyskim, w nadleśnictwach: Chmielnik, Jędrzejów, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Radoszyce, Staszów i Suchedniów. Urządzenia zamontowano przed 1 marca, czyli zanim pojawiły się w nich bociany wracające do Polski z miejsc zimowania.
Cenna obserwacja
Leśnicy zapewniają, że zainstalowane kamery w żaden sposób nie naruszają spokoju ptaków. Umieszczenie fotopułapek zostało uzgodnione z instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. W zakresie badania biologii lęgowej bociana czarnego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu podjęła współpracę z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Rogowie.
"Dzięki obserwacji gniazd za pomocą fotopułapek będzie można przez cały okres lęgowy śledzić i dokumentować zachowania ptaków, poznać ich aktywność dobową, w tym zmianę partnerów przy wysiadywaniu jaj, okres i czas karmienia młodych, rodzaj przynoszonego pokarmu" – powiedziała przedstawicielka RDLP w Radomiu. Monitoring pozwoli też zaobserwować, na jakie zagrożenia są narażone są pisklęta, określić gatunek drapieżników i sposób ich ataku czy zachowanie piskląt, gdy grozi im niebezpieczeństwo.
Obserwacje do września
Leśnicy chcą też propagować wiedzę o bocianie czarnym wśród społeczeństwa i zwracać uwagę na potrzebę ochrony tego gatunku. "Dlatego będziemy m.in. publikować zdjęcia z fotopułapek na stronach i profilach facebookowych RDLP w Radomiu i nadleśnictw biorących udział w programie oraz na stronach i w mediach społecznościowych Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie" – zapowiedziała Okulińska. Obserwacje będą prowadzone do 15 września br., czyli do spodziewanego czasu odlotu ptaków na miejsce zimowania.
Bocian czarny (Ciconia Nigra) żyje w lasach, przede wszystkim na terenach bagiennych i błotnistych. Jest gatunkiem rzadziej występującym niż bocian biały, mniejszym od niego i delikatniejszym. Jego wygląd charakteryzują brunatno-czarne ubarwienie piór (poza brzuchem i piersią, które są białe), czarne oczy otoczone czerwoną i nieupierzoną skórą oraz długi czerwony dziób i długie czerwone nogi.