Wiatr na polu

i

Autor: Pexels

Gdzie w Kielcach wieje najmocniej? Mamy odpowiedź na to pytanie!

2022-09-28 14:33

Czas na kolejną "Kielecką Mapę Wiatru". Nad projektem pochylili się naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej w ramach II Festiwalu Wiatru - Kielce 2022. Pomiary prędkości zostały przeprowadzone w 12 punktach miasta.

Zacznijmy więc od początku. Najmocniej w Kielcach wiało w okolicy kieleckich rezerwatów, czyli na Wietrzni. Tam prędkość pomiaru siły wiatru wynosiła 2,17 M/S. Dalej na podium mamy kampus UJK (1,37 M/S) i Ogród Botaniczny (1,17 M/S). Najsłabszy wynik pomiaru siły wiatru pokazało badanie w Parku Dygasińskiego (0,25 M/S) oraz przed Dworcem kolejowym (0,56 M/S).

To już druga edycja nie tylko Festiwalu, ale też stworzonej mapy. Ta według naukowców pomoże nie tylko w celach dydaktycznych, ale też przy budownictwie czy planowaniu.

Przez Polskę przeszły silne wiatry. Dokonały dużych zniszczeń

Geneza stwierdzenia "Wieje jak na dworcu w Kielcach" pochodzi z czasów zaboru rosyjskiego. To wtedy gubernator, który pracował w Pałacu Biskupów Krakowskich po przebudowie miał zacząć skarżyć się na silne przeciągi. Stąd też zaczął mówić, że gdy odczuwa mocniejszy powiew wiatru to "wieje jak na dworcu w Kielcach", jak informuje Urząd Miasta Kielce. Z rosyjskiego słowo "dworiec" oznacza pałac.

Mapę można zobaczyć na stronie kieleckiego Urzędu Miasta.