Główny Urząd Miar w Kielcach. Na teren inwestycji wjechały pierwsze maszyny budowlane

i

Autor: UM Kielce

Główny Urząd Miar w Kielcach. Na teren inwestycji wjechały pierwsze maszyny budowlane

2021-01-14 13:39

Obiecująca inwestycja staje się faktem. Teren pod budowę Głównego Urzędu Miar w Kielcach został przekazany wykonawcy. Rozpoczęły się już roboty związane z przygotowaniem zaplecza oraz wygrodzeniem terenu budowy. Przypomnijmy, że nowoczesny ośrodek badawczy powstanie u zbiegu ulicy Wrzosowej i Alei Popiełuszki.

W sąsiedztwie Starostwa Powiatowego w Kielcach i siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wykonawca ma zbudować sześć laboratoriów do końca 2023 roku. W nich mają być prowadzone badania między innymi nad akustyką, częstotliwością, czasem czy termometrią. Początkowo będzie funkcjonowało około trzydziestu stanowisk pomiarowych.

Prace wykonywane w laboratoriach Głównego Urzędu Miar mają zaspokajać potrzeby zarówno przedsiębiorstw, jak i innych jednostek badawczych z kraju i zagranicy. Na działalności GUMu mają skorzystać branże metalowo-odlewnicza, technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także nowoczesne rolnictwo czy turystyka zdrowotna.

Łączna wartość projektu wynosi prawie 189 milionów złotych. Inwestycja zostanie wykonana dzięki dużemu unijnemu dofinansowaniu, które wynosi 165 milionów.

Krakowianin Stanisław Szastak jest emerytowanym rzemieślnikiem, który poszukuje godnego następcy i nabywcy swojego warsztatu