Spis treści
- Radostowa – perła Gór Świętokrzyskich
- Szlakiem historii i przyrody
- "Góra domowa" Stefana Żeromskiego
- Na głównym, świętokrzyskim szlaku
- Znane miejsca i atrakcje blisko Radostowej
Radostowa – perła Gór Świętokrzyskich
Radostowa to szczyt o wysokości 451 metrów nad poziomem morza, położony w Górach Świętokrzyskich, w malowniczym paśmie Łysogór. Znajduje się na terenie Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, co gwarantuje zachowanie jej naturalnego piękna. Wzgórze zbudowane jest z kwarcytów kambryjskich, które nadaje mu charakterystyczny wygląd.
- Nazwa Radostowa jest podobna do nazwy leżącej w Beskidzie Śląsko-Morawskim czeskiej góry Radhost. Obie nazwy mają prawdopodobnie związek ze słowiańskim bogiem gościnności Radogostem - taką ciekawostkę podaje serwis internetowy Korona Gór Świętokrzyskich.
Szlakiem historii i przyrody
Radostowa to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Przez górę przebiega czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, prowadzący z Gołoszyc do Kuźniaków. Podczas wędrówki można podziwiać różnorodność krajobrazu – od porośniętych lasem stoków północnych i zachodnich, po malownicze wąwozy z usłanym kamieniami dnem, zwane kamecznicami (Podmąchocka i Bęczkowska), znajdujące się po stronie południowej.
Na szczycie góry znajduje się znak pomiarowy oraz pozostałości wieży triangulacyjnej, a także zarośnięte gołoborze. Radostowa, jako strefa ochrony konserwatorskiej, została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych.
"Góra domowa" Stefana Żeromskiego
U stóp góry, we wsi Ciekoty w gminie Masłów, swoje dzieciństwo spędził wybitny pisarz Stefan Żeromski, który nazywał Radostową "Górą domową". To właśnie tutaj, w otoczeniu malowniczych krajobrazów, kształtowała się jego wrażliwość i miłość do ojczyzny. Na pamiątkę po pisarzu, wielkim miłośniku Puszczy Jodłowej, pozostał choćby Szklany Dom - dziś prężnie działająca instytucja kultury we wspomnianych Ciekotach.
Radostowa to miejsce, które łączy w sobie piękno przyrody, bogatą historię i kulturowe znaczenie. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, sportów zimowych, czy po prostu szukasz wytchnienia od zgiełku miasta, Radostowa z pewnością was oczaruje.
Gdzie dokładne znajduje się ten świętokrzyski szczyt? Zobaczcie na mapie poniżej.
Na głównym, świętokrzyskim szlaku
Radostowa znajduje się na głównym szlaku turystycznym w Świętokrzyskiem. Nosi on imię Edmunda Massalskiego, działacza społecznego, promotora turystyki oraz byłego dyrektora Muzeum Świętokrzyskiego (dziś Narodowego) w Kielcach. Szlak liczy w sumie 105 kilometrów, przebiega przez dwa powiaty: opatowski oraz kielecki.
Wzdłuż tej głównej trasy znajduje się wiele rezerwatów przyrody. Oprócz Radostowej inne ciekawe miejsca na szlaku Massalskiego to:
- Wesołówka
- Szczytniak
- Łysa Góra
- Przełęcz Hucka
- Skała Agaty
- Łysica
- Wymyślona
- Klonówka
- Sosnowica
- Kamień Miedzianogórski
- Barania Góra
- Góra Siniewska
- Perzowa Góra
Znane miejsca i atrakcje blisko Radostowej
W promieniu dziesięciu czy kilkunastu kilometrów od Radostowej znajdziemy mnóstwo świętokrzyskich atrakcji, znanych i popularnych miejsc, które w ciągu roku odwiedzają tysiące osób. Do najbardziej znanych należą:
- Klasztor na Świętym Krzyżu,
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi,
- Dom Opata w Nowej Słupi,
- Park Legend w Nowej Słupi,
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej,
- Zagroda Harmonia w Hucie Szklanej,
- Chata Kaka w Kakoninie,
- Święta Katarzyna, skąd zaczyna się szlak na Łysicę - najwyższy szczyt w regionie,
- Zalew w Wilkowie,
- Szklany Dom w Ciekotach,
- Sabat Krajno.
Klonów to jedna ze świętokrzyskich wiosek-perełek turystycznych. Zobacz jej zdjęcia w galerii poniżej.
