Turystyka

Góry Świętokrzyskie zapraszają. Ile kosztuje wstęp na najpopularniejsze szlaki i najwyższe szczyty

2025-05-21 12:31

Łysica, Łysa Góra, Gołoborze - najwyższe szczyty i największe atrakcje w Górach Świętokrzyską budzą dużą ciekawość i zainteresowanie turystów. Za wstęp na te szlaki i do niektórych obiektów trzeba jednak zapłacić. Sprawdź, gdzie pobierane są opłaty oraz ile kosztują bilety w obecnym sezonie turystycznym.

Spis treści

  1. Cenniki biletów w Górach Świętokrzyskich
  2. Gdzie kupić bilety?

Wielu turystów uwielbia Puszczę Jodłową, Góry Świętokrzyskie, tamtejsze szlaki, na których nie spotkamy tłumów, ale za to możemy delektować się świeżym powietrzem i odpocząć na łonie natury. Najwyższymi szczytami w regionie są:

  • Łysica - liczy 614 metrów nad poziomem morza
  • Łysa Góra (na niej znajduje się Święty Krzyż) - 592 metry n.p.m

Cenniki biletów w Górach Świętokrzyskich

Za oglądanie największych, plenerowych atrakcji i wstęp na najbardziej znane szlaki trzeba już zapłacić. Mowa tutaj o trasach na Łysicę, Łysą Górę a także tarasie widokowym na Gołoborzu i Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. Cenniki opłat publikujemy poniżej.

Opłata za wstęp na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego

  • normalny - 10 złotych
  • ulgowy - 5 zł

Wstęp na galerię widokową na Gołoborzu (Łysa Góra)

  • normalny - 13 zł
  • ulgowy - 7 zł
  • specjalny - 4 zł

Wstęp do Muzeum Przyrodniczego ŚPN na Świętym Krzyżu

  • normalny - 13 zł
  • ulgowy - 7 zł
  • specjalny - 4 zł

Dla kogo bilety ulgowe i specjalne?

Uwaga - bilety ulgowe przysługują: osobom posiadającym ważny normalny bilet wstępu do ŚPN, młodzieży szkolnej i studentom, emerytom i rencistom, inwalidom po okazaniu legitymacji inwalidzkiej, osobom posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny, w wieku powyżej 18 roku życia, którym nie przysługują bilety specjalne, nauczycielom - opiekunom podczas wycieczki szkolnej (1 osoba na 10 uczniów).

Z biletów specjalnych mogą skorzystać: posiadacze ważnego ulgowy bilet wstępu do ŚPN, osoby posiadające zgodę Dyrektora ŚPN; dzieci od czterech do siedmiu lat, posiadacze ważnej Karty Dużej Rodziny, osoby w wieku do ukończenia 18 roku życia, w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy osoba uczy się w szkole lub szkole wyższej. Nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku osób legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Bilety specjalne przysługują także pracownikom innych Parków Narodowych oraz pracownikom Przedsiębiorstw Gospodarki Leśnej Lasów Państwowych. (Źródło: Świętokrzyski Park Narodowy). 

Zobacz koniecznie galerię zdjęć Puszczy Jodłowej oraz szlaku Bodzentyn - Podgórze - Celiny - Dębno. 

Gdzie kupić bilety?

Sprzedaż stacjonarna biletów odbywa się obecnie:

  • przy wejściu do galerii widokowej na gołoborzu na Łysej Górze,
  • przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Nowej Słupi (droga królewska na Święty Krzyż),
  • przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Świętej Katarzynie (droga na Łysicę).
  • w kasie dyrekcji ŚPN przy ulicy Suchedniowskiej 1 w Bodzentynie, w godzinach pracy tej instytucji

Wejściówki można także kupić online, przez internet, za pośrednictwem strony internetowej www.swpn.gov.pl. Na terenie parku pracują także mobilni kasjerzy. Oni posiadają jednolity, zielony strój z napisem „Obsługa turystyczna w Świętokrzyskim Parku Narodowym” oraz imienny identyfikator z logo ŚPN lub przez pracowników ŚPN.

Uwaga - osobne opłaty za wstęp i zawiedzenia pobierają między innymi: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Park Legend w Nowej Słupi, Osada Średniowieczna i Zagroda Harmonia w Hucie Szklanej. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwiedzania niektórych obiektów Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze (krypty oraz wieża widokowa).

Ciekawość turystów z pewnością budzi wieża Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Kielce - Święty Krzyż, ale ona nie jest dostępna dla turystów. Można oglądać ją jedynie z zewnątrz.

Zobacz piękne widoki ze Świętego Krzyża - galeria zdjęć poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
Co wiesz o powiecie kieleckim? Sprawdź, czy znasz gminy, historię i atrakcje
Pytanie 1 z 10
W której gminie powiatu kieleckiego znajduje się miejscowość Micigózd?