Galeria zdjęć

GUM w Kielcach już działa! To nowoczesne i unikatowe miejsce na skalę Polski

2024-09-09 11:26

W poniedziałek 9 września miało miejsce uroczyste otwarcie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar (ŚKLGUM) w Kielcach. Kompleks, na który od ponad wieku czekała polska metrologia, stał się rzeczywistością, otwierając nowy rozdział w badaniach nad precyzją pomiarów w Polsce.

Spis treści

  1. Nowoczesne urządzenia w kieleckim GUM
  2. Wybór padł na Kielce
  3. Inwestycja za 165 milionów złotych

Kampus, o łącznej powierzchni ponad 39 tysięcy metrów kwadratowych, to sześć nowoczesnych laboratoriów, specjalizujących się m.in. w akustyce, pomiarach czasu, częstotliwości, masy oraz długości. Kompleks wyposażony jest w unikalne technologie, takie jak most łączący dwa laboratoria o długości 76,35 metra, komory bezechowe oraz blok stabilizacyjny, ważący nawet do 129 ton. W laboratoriach zachowano ekstremalną stabilizację termiczną, nieprzekraczającą +/- 0,05 °C.

Nowoczesne urządzenia w kieleckim GUM

GUM mierzy, certyfikuje i wzorcuje. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli i przemysłu. Współtworzy nowoczesne rozwiązania w produkcji, których efektem są nowe urządzenia, systemy produkcyjne, przyrządy i technologie. Znajdują się w nim zegary, tachografy, wagi, fotoradary, termometry, ciśnieniomierze, wodomierze, gazomierze, urządzenia do lokalizacji GPS i wiele innych...

Wybór padł na Kielce

Największym pomieszczeniem jest hala dużych sił w Laboratorium Masy, wyposażona w suwnicę o udźwigu 6,3 tony. Kampus zapewnia również zaplecze konferencyjne, edukacyjne oraz warsztatowe, wspierając zarówno rozwój badań, jak i kształcenie przyszłych specjalistów. Jak podkreślił profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, wybór Kielc na lokalizację kampusu nie jest przypadkowy:

- Moi poprzednicy szukali już takiej lokalizacji, która dawałaby możliwość osadzenia nowych aktywności GUM-u, które dałoby się odizolować od otoczenia. Trzeba było uwzględnić tu bezpieczeństwo sejsmiczne, a Kielce, Góry Świętokrzyskie to bardzo dobrze ustabilizowany teren pod tym względem - zdradził w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl profesor Semaniak.

Inwestycja za 165 milionów złotych

Jak przekazał pan prezes, duże wsparcie w realizacji projektu okazały lokalne władze:

- Łączne nakłady w pierwszej fazie realizacji projektu ze strony Urzędu Marszałkowskiego to było 165 milionów złotych. Miasto Kielce zaoferowało natomiast możliwość lokalizacji tego kampusu na działce należącej do miasta. To też jest niebagatelna kwota, 30 milionów złotych.  Znaczące są również środki, których dysponentem jest Politechnika Świętokrzyska, która jest partnerem tego przedsięwzięcia - mówi dalej Jacek Semaniak.

Przypomnijmy, że prezes GUM-u, prof. Semaniak pełnił funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich (2008–2012), prorektora ds. ogólnych (2012-2020) oraz rektora (2012-2020) Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak przekazał GUM, 14 i 15 września (w sobotę i niedzielę) Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny zostanie otwarty dla mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego. Odbędą się wtedy wydarzenia towarzyszące oficjalnemu otwarciu (Noc Metrologa i Naukowy Piknik Metrologiczny), których głównym celem jest popularyzacja nauki i metrologii, a także przedstawienie szerszemu gronu odbiorców tego, co oferuje Kampus i z jakim przekazem wychodzi do świata nauki i biznesu.

QUIZ. Kielce w czasie PRL-u i w XX wieku. Co wiesz o historii miasta z tego okresu?

Pytanie 1 z 10
Kto był założycielem znanej firmy budowlanej Exbud z Kielc?