Handel ludźmi

i

Autor: Pixabay

Handel ludźmi. Jak uniknąć bycia ofiarą?

2022-11-28 13:44

Kielecka policja przypomina i apeluje, aby pamiętać o problemie handlu ludźmi. Jest nim przymusowa praca, przymusowe małżeństwo, czy wykorzystywanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych, a nawet kradzieży. W skali globalnej ten problem cały czas rośnie.

Handel ludźmi inaczej nazywany jest współczesnym niewolnictwem. Jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami. Polska coraz częściej staje się krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi, jednocześnie pozostając nadal krajem ich tranzytu oraz pochodzenia. 

Obcokrajowcy, ale i nie tylko, najczęściej są wykorzystywani do prac domowych, polowych, w sektorze budowlanym, w szwalniach, dzieci są wykorzystywane do żebractwa. Ofiarami handlu ludźmi są zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci.

A jak sytuacja wygląda w naszym powiecie?

- W powiecie kieleckim zostało wszczęte tylko i wyłącznie jedno takie postępowanie i ono w tym momencie się toczy. Natomiast jeżeli mówimy o roku ubiegłym to takich postępowań nie było. Także nasze działania są efektywne - informuje rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Kielcach Małgorzata Perkowska - Kiepas.

Jak nie zostać ofiarą handlu ludźmi?

Na co dzień powinniśmy być bardzo czujni, tym bardziej jeśli chodzi o nawiązywanie nowych znajomości przez Internet.

- Czasem może się okazać, że po drugiej stronie ekranu jest wilk w owczej skórze, który występuje np. pod pozorem wyjazdu we dwoje, czy świetnej pracy - mówi rzecznik KMP.

Problem handlu ludźmi to coraz większy problem - przybiera on coraz bardziej zróżnicowane formy. Do tej pory handel ludźmi kojarzony był głównie z wykorzystaniem kobiet do prostytucji, aktualnie coraz częstsze są przypadki wykorzystania ludzi do pracy przymusowej.

Dlatego bardzo powinniśmy uważać przy szukaniu nowej pracy u osób, które obiecują szybki i dobry zysk niewielkim nakładem pracy. Z automatu powinno wydawać nam się to podejrzane. Jeżeli szukamy pracy poza granicami naszego kraju, ale nawet w Polsce powinniśmy dobrze sprawdzić pracodawcę. Na stronach wojewódzkich urzędów pracy możemy ich zweryfikować.

Lublin: 54-latka zatrzymana za handel ludźmi

Praca za granicą:

  •  sprawdź czy osoba lub firma proponująca Ci pracę działa legalnie, czy jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, posiada odpowiedni certyfikat – od 01 listopada 2005 wydawany przez Urząd Marszałkowski Województwa,
  • ustal czy Twój przyszły pracodawca istnieje oraz zgodność profilu działania firmy z proponowaną Ci pracą,
  • sprawdź czy pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicą,
  • poproś o dane kontaktowe pracodawcy oraz osób, które już skorzystały z usług pośrednika i mogą to potwierdzić,
  • domagaj się umowy w języku polskim, przed podpisaniem dokładnie ją przeczytaj, skonsultuj jej treść z osobą mającą profesjonalną wiedzę w tym zakresie lub osobą zaufaną,
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed wyjazdem skontaktuj się z organizacją zajmującą się zwalczaniem handlu ludźmi ( np.: LaStrada )

info: KMP Kielce

Sonda
Czy księża powinni pełnić funkcje publiczne?