Konferencja prasowa Michała Brauna

i

Autor: Wiktoria Mitura

Kielce bez śmiertelnych wypadków na drogach dzięki "wizji zero"

2021-07-21 12:10

Wizja zero konieczna, aby uniknąć śmiertelnych wypadków na kieleckich drogach. Tak uważają radni z klubu Koalicji Obywatelskiej. Impulsem do jej stworzenia są ostanie śmiertelne wypadki drogowe z udziałem pieszych w naszym mieście, ale i nie tylko.

- Cały region świętokrzyski względem śmiertelnych wypadków wypada na siódmym miejscu w skali kraju. Pod względem ilości rannych na 100 mieszkańców wypada na drugim miejscu w kraju. A w roku 2020 aż sześć osób utraciło życie na naszych kieleckich ulicach - mówi Michał Braun, przewodniczący klubu radnych KO. I podkreśla, że konieczne są działania zmierzające do poprawy sytuacji na drogach w naszym mieście. Dlatego też, radni KO chcą wprowadzić tzw. "wizję zero", o której poinformowali na wtorkowej konferencji (20 lipca).

Wizja zero, to wizja miasta Kielce bez śmiertelnych wypadków drogowych, do której konieczne jest wprowadzenie zmian. - Miasta, które wprowadziły wizję zero podkreślają, że muszą to być działania interdyscyplinarne i komplementarne. Stawiają one na ograniczenia zarówno fizyczne, na przykład ronda czy zwężenia jezdni, ale również optyczne, wizualne. Dodatkowo prowadzą działania edukacyjne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w każdym wieku – mówił Szymon Ciupa, specjalista ds. smart city i bezpieczeństwa. - Konieczne są zmiany o charakterze generalnym, związane ze zmianą infrastruktury drogowej, systemu transportowego, nawyków transportowych, po to, aby wprowadzić "wizję zero" - podkreślał. 

Radni Koalicji Obywatelskiej powołują w tej sprawie koalicję, do której zaproszeni będą radni, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne.

Olsztyn. Pijany kierowca zatrzymany przez świadków
Sonda
Czy sprawcy śmiertelnych wypadków powinni na zawsze tracić prawo jazdy?