Rynek w Kielcach

i

Autor: Urząd Miasta Kielce

Kielce chcą być jeszcze bardziej zielone!

2021-07-29 10:44

Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc, to kolejne zadanie zgłoszone do Programu Inwestycji Strategicznych. W zakres projektu wchodzi budowa stref rekreacyjnych, elementów wodnych, modernizacja ciągów pieszych, nasadzenia, pielęgnacja i gospodarka istniejącą roślinnością.

Inwestycja przyczyni się do zwiększenia terenów zieleni o wysokiej zdolności łagodzenia upałów i ograniczenia skutków miejskiej wyspy ciepła, zwiększenia zdolności retencyjnych terenów zielonych, rozszczelnienia powierzchni nieprzepuszczalnych oraz zwiększenia różnorodności biologicznej - czyli same korzyści. Do zadania wchodzą aż cztery inwestycje.

- Rewitalizacja skweru Ireny Sendlerowej. To jest projekt i koncepcja, która powstała w wyniku szerokich konsultacji społecznych. Bardzo ciekawy projekt, wieloaspektowy, zakładający sporo funkcji na tym urokliwym terenie miasta. Funkcje związane z placem zabaw, ze strefą relaksu i odpoczynku  - mówi Agata Wojda, zastępca Prezydenta Kielc.

Drugi projekt to jest rewitalizacja ulicy Bodzentyńskiej wraz z placem św. Wojciecha. W tym projekcie miasto kładzie nacisk na stworzenie strefy zielonej.

- W ramach trzeciego projektu chcielibyśmy urządzić przedpola dawnej synagogi – stworzyć tam zielony, wielofunkcyjny skwer z małą architekturą. Czwarty element tego wniosku to zazielenienie płyty rynku. Zakłada on między innymi stworzenie profesjonalnego odwodnienia, tak żeby roślinność, którą wprowadzimy na rynek nie była zakorzeniona w donicach tylko w powierzchni – dodała Agata Wojda.

Inwestycja będzie skutkowała ożywieniem miejskiej przestrzeni publicznej w Śródmieściu, zwiększeniu atrakcyjności społecznej, przestrzennej, funkcjonalnej oraz gospodarczej miasta. Pobudzenie aktywności społecznej wpłynie korzystnie na zdrowie i jakość życia nie tylko mieszkańców, ale i turystów. To szczególnie ważne w kontekście skutków pandemii i nowych wyzwań z jakimi musimy się zmierzyć.

To w tym parku w wiosce olimpijskiej sportowcy się bawią i relaksują
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?