Tylko do wczoraj do instytucji ochrony zdrowia przekazano prawie 3,4 tys. masek wykonanych przez osoby zaangażowane w kielecką akcję. Jak poinformowała jedna z inicjatorek Katarzyna Wypych, w tę środę do podzielenia pozostało około tysiąca kolejnych masek. Co więcej, członkowie facebookowej grupy zajmują się nie tylko szyciem wspomnianego elementu wyposażenia służ medycznych, ale również przygotowywaniem czepków, fartuchów czy ochraniaczy na buty.
W akcję włączają się także osoby prywatne, firmy krawieckie, policjanci, instytucje takie jak Instytut Dizajnu, Kielecki Teatr Tańca a ostatnio także kielecka Straż Miejska, która zaoferowała się, że będzie rozwoziła przygotowane przedmioty w odpowiednie miejsca. - Refleksja? Ludzie są niesamowici. Poświęcają czas, oddają swoje materiały, nowe bawełniane pościele kupione do własnych domów, by przerobić je na maseczki dla medyków – wylicza Katarzyna Wypych. - Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dziś brakuje mi słów, by to skomentować – dodaje.
Warto dodać, że maski wykonywane są według określonych standardów, by dla szpitali faktycznie były przydatne. Instrukcje również są dostępne na grupie „Kielce szyją maski dla medyków”. Pozyskane zostały także odpowiednie zgody od lecznic. Wśród instytucji, które zdecydowały się skorzystać z takiego wsparcia możemy wymienić Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. - Płynie do nas ogromna fala wsparcia od różnych firm, zarówno od świętokrzyskich jak i tych spoza regionu, a także od indywidualnych osób. Przede wszystkim dziękujemy za środki ochrony osobistej, za kombinezony, za maseczki. Od jakiegoś czasu posiłkami wspierają nas także restauratorzy. Każdy ten gest pomocy jest dla nas bardzo ważny – mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie w Kielcach.
Szpital wojewódzki dostał także propozycję dostarczenia przyłbic, które mogą być wykorzystywane na oddziałach gdzie zagrożenie kontaktu z koronawirusem jest mniejsze. Takie wyposażenie ma dostarczyć Schronisko dla Nieletnich w Gackach a także… fryzjerka, która prowadzi swój salon koło Kielc.
Szpital na Czarnowie przed przekazaniem wsparcia prosi o kontakt mailowy pod adresem pomoc@wszzkielce.pl.