Galeria zdjęć

Kielecka Masa Krytyczna ma 10 lat! Grupa rowerzystów organizuje ciekawe wyprawy

2024-07-10 11:30

Kielecka Masa Krytyczna ma 10 lat. Raz w miesiącu od dekady rowerzyści spotykają się w każdą ostatnią środę miesiąca na Kieleckim Rynku by wyruszyć na przejazd rowerowy.

Rower dobry na wszystko

Jeżdżą przede wszystkim dla przyjemności, ale także by pokazać, że domagają się wygodnej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej w Kielcach. - Nie mamy formalnej struktury ale łączy nas zainteresowanie jazdą na rowerze. Chcemy pokazywać, że jest wiele osób dla których rower jest to narzędzie nie tylko do wycieczek, ale też do przejazdu do szkoły, pracy czy znajomych. Pierwsze wydarzenia z tej serii organizowane były przed dziesięcioma laty dwa razy w roku. Natomiast od 2014 jeździmy co miesiąc, w każdą ostatnią środę miesiąca o godzinie 18 z Kieleckiego Rynku - mówi Grzegorz Borek, z Kieleckiej Masy Krytycznej.

Kielce coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów

- Rower to wygodny środek transportu, jesteśmy niezależni od korków czy miejsc do parkowania. W Kielcach z infrastrukturą rowerową jest coraz lepiej. 10 lat temu kiedy zaczynaliśmy, nie dało się dojechać rowerem do żadnej gminy sąsiedniej, teraz możemy dojechać w praktycznie każdą stronę. Obecnie wszystkie wyloty z miasta są zrobione bądź projektowane. W samym mieście też jest lepiej - dodaje Grzegorz Borek.

Jeżdżą cały rok

Kielecka Masa Krytyczna stara się odwiedzać wszystkie części miasta. - Jeździmy niezależnie od pogody. W zimne miesiące robimy po kilka kilometrów, natomiast w ciepłe ponad dwadzieścia kilometrów. Muszę podkreślić, że nie są to wydarzenia o charakterze sportowym, to nie są wyścigi. Nie ustalamy kto jedzie najszybciej, wszyscy jedziemy spokojnym tempem. Uśmiechamy się do mieszkańców, machamy im i cieszymy się na pozytywny odbiór - mówi Grzegorz Borek.

Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i poprawę zdrowia. Regularne pedałowanie może pomóc w wzmocnieniu mięśni, poprawie kondycji serca i płuc oraz spaleniu kalorii. Ponadto może być doskonałą formą relaksu i odprężenia, pozwalając na oderwanie się od codziennych trosk i stresów. Dodatkowo, korzystanie z roweru jako środka transportu może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji spalin. Wreszcie, jazda na rowerze może być również świetną okazją do poznawania nowych miejsc i cieszenia się pięknem otaczającej nas przyrody.

QUIZ PRL. Kultowe potrawy Polski Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywają się kluski wykonane z mąki i sera białego, podawane z bułką tartą?
Kultowe potrawy Polski Ludowej
Świętokrzyskie. Zlot Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland Kielce 2024