Gra miejska w Stefanie Artwińskim

i

Autor: IPN Kielce

HISTORIA

Kielecki IPN podsumował projekt "Akademia źródeł historycznych"

2023-05-30 7:55

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej "Przystanek Historia" w Kielcach podsumowano projekt "Akademia źródeł historycznych". Wydarzeniu towarzyszyła gra miejska, której tematem była postać prezydenta Stefana Artwińskiego. Grę opracował Referat Edukacji Narodowej kieleckiej Delegatury IPN.

Celem projektu "Akademia źródeł historycznych" było doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie analizy źródeł historycznych, a w konsekwencji lepsze przygotowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do egzaminów zewnętrznych.

Gra miejska w Kielcach

- Na spotkaniach z nauczycielami zostały omówione cztery rodzaje źródeł archiwalnych - widokówka, drzewo genealogiczne, fotografia, mapa/plan. Rozmawiano o szczegółowych analizach wybranego źródła, sposobach ukierunkowanej pracy z uczniami czy o przykładowych zadaniach maturalnych. Wszystkie spotkania składały się z wykładu eksperckiego, poświęconego wybranemu źródłu oraz analizy metodologicznej. Stały się one dla uczestników okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk - mówi Dariusz Skrzyniarz z kieleckiej delegatury IPN.

Elementem podsumowania projektu była gra miejska "Stefan Artwiński – historia ukryta w źródłach" poświęcona kieleckiemu farmaceucie, niepodległościowemu konspiratorowi, prezydentowi Kielc zamordowanemu przez Niemców w listopadzie 1939 r. Uczestnikami gry opracowanej w oparciu o aplikację Action Track były zespoły składające się z nauczycieli, którzy wzięli udział w projekcie "Akademia źródeł historycznych" oraz ich wychowanków.

Triumfowało liceum z Sandomierza

- Przemierzając ulice centrum miasta, uczniowie musieli między innymi odwiedzić wystawę w Muzeum Historii Kielc, wykazać się wcześniej zdobytą wiedzą, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych czy przeprowadzić z przechodniami sondę na temat Stefana Artwińskiego. Za każde poprawnie wykonane zadanie przyznawane były punkty, co pozwoliło wyłonić najlepsze drużyny - zaznacza Dariusz Skrzyniarz.

Najlepsze okazało się I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu, druga była Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, a trzecia Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 R. w Małogoszczu.

"Akademia źródeł historycznych" to projekt Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, zrealizowany we współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowym w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc.

Świętokrzyskie. Na planie filmu "Sami swoi. Początek" w Muzeum Wsi Kieleckiej