Spis treści
- Góra Chełmowa – najwyższy szczyt Pasma Pokrzywiańskiego
- Królestwo modrzewia polskiego
- Korona Gór Świętokrzyskich
- Szlaki turystyczne i atrakcje blisko Góry Chełmowej
Góra Chełmowa – najwyższy szczyt Pasma Pokrzywiańskiego
Góra Chełmowa w gminie Nowa Słupia wznosi się na wysokość 351 metrów nad poziomem morza i jest najwyższym wzniesieniem Pasma Pokrzywiańskiego. Położona na północ od Nowej Słupi, w łuku rzek Pokrzywianki i Słupianki, zbudowana jest z piaskowca dolnodewońskiego pokrytego lessami. W pobliżu rezerwatu znajduje się Łysa Góra - drugi pod względem wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich.
Historia ochrony tego terenu sięga 1908 roku, kiedy to Polskie Towarzystwo Krajoznawcze podjęło pierwsze starania o utworzenie rezerwatu. W 1920 roku, na stokach Góry Chełmowej, powołano rezerwat przyrody, który dał początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Dziś rezerwat stanowi oddzielną enklawę w strukturze Parku. (Źródło: Wikipedia).
Królestwo modrzewia polskiego
Rezerwat Góra Chełmowa to przede wszystkim naturalne stanowiska modrzewia polskiego (Larix polonica Racib). Rosną tu okazy, które liczą ponad 300 lat. Najstarsze z nich mają 336 lat, a ich obwód przekracza 500 cm (dane z 1992 roku). Imponująca jest również wysokość drzew, dochodząca do 40 metrów.
Z Górą Chełmową związana jest postać profesora Mariana Raciborskiego, botanika i badacza modrzewia. To właśnie tutaj profesor Raciborski wyodrębnił gatunek modrzewia polskiego. Na szczycie góry, w setną rocznicę jego urodzin, postawiono pomnik poświęcony jego pamięci.
Korona Gór Świętokrzyskich
Góra Chełmowa to także miejsce o bardzo dużym zagęszczeniu kolonii mrówek. Na stosunkowo niewielkim obszarze znajduje się około pięciuset wielkich mrowisk, zamieszkałych głównie przez mrówki ćmawe i rudnice.
Wspomniany szczyt zalicza się do Korony Gór Świętokrzyskich. Jej odznakę zdobywają osoby, które wchodzą na najwyższe szczyty w regionie. To inicjatywa kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jak należy zacząć? Najpierw trzeba kupić książeczkę Odznaki Korony Gór Świętokrzyskich – dostępna w siedzibie PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach lub pocztą po zamówieniu za pośrednictwem maila: [email protected]. Tam znajdziemy dalsze instrukcje.
Gdzie dokładnie leży Góra Chełmowa? Zobaczcie na mapie poniżej.
Szlaki turystyczne i atrakcje blisko Góry Chełmowej
Przez Górę Chełmową przebiega czarny szlak turystyczny, prowadzący z Nowej Słupi na Szczytniak. To doskonała okazja, by podczas wędrówki podziwiać piękno przyrody i unikatowe walory tego miejsca.
To piękne miejsce znajduje się blisko trasy wojewódzkiej numer 756, która łączy Nową Słupię ze Starachowicami, nieopodal rezerwatu leżą też miejscowości Stara Słupia oraz Rudki. Blisko tego miejsca są różne, słynne w regionie atrakcje turystyczne. Do tych najbardziej znanych należą:
- Święty Krzyż i Łysa Góra. Z Nowej Słupi można tam dojść tak zwaną drogą królewską,
- Park Legend w Nowej Słupi,
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego (tam co roku w sierpniu odbywają się popularne Dymarki),
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej w gminie Bieliny.
Z rezerwatu w kierunku rynku w Nowej Słupi najszybciej dotrzemy ulicą Chełmową. Z centralnego miejsca w tym miasteczku możemy udać się kilkadziesiąt metrów dalej, pod kościół pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, następnie stamtąd przejść drogę krzyżową aż na Święty Krzyż.
Czytaj również:
- Zapłacisz złotówkę i zwiedzisz Góry Świętokrzyskie! Startują przewozy autobusowe
- Poznaj malowniczą wieś w krainie Świętego Krzyża. Idealna na turystyczną wyprawę. Galeria zdjęć
- Słynna legenda o pielgrzymie z Gór Świętokrzyskich intryguje do dziś. Co się stało z jej bohaterem?
Oto najwyższe szczyty w Górach Świętokrzyskich - zobacz w galerii zdjęć poniżej.
