Galeria zdjęć

To jedna z najtrudniejszych dróg krzyżowych w Polsce! Znajduje się w Górach Świętokrzyskich

2025-03-28 16:09

Ponad dwa kilometry liczy droga krzyżowa w samym sercu Gór Świętokrzyskich! Wiedzie z Nowej Słupi na szczyt Łysej Góry, do słynnego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Znajduje się przy słynnym, ale wymagającym turystycznym szlaku.

Spis treści

  1. Droga krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż
  2. Wyjątkowe Misterium
  3. Trasa dla wytrwałych
  4. Najstarsze sanktuarium w Polsce
  5. O tym trzeba pamiętać

Droga krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż

To jedna z najstarszych dróg krzyżowych w kraju. W 1608 roku utworzył ją opat Antoni Maliszewski. W 2004 roku erygował ją ówczesny biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Po wcześniejszej, historycznej drodze pozostały dwie murowane kapliczki, widoczne ze szlaku "droga królewska". Autorem drewnianych stacji jest Aleksander Kucharski, nawiązują one do ciesielki regionu świętokrzyskiego. Odnowy doczekały się w 2007 roku, dzięki staraniom Miasta i Gminy Nowa Słupia.

Trzy znajdują się jeszcze w Nowej Słupi - obok kościoła pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca, przy Domu Opata i Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Kolejne siedem mamy przy drodze królewskiej, już na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, ostatnie cztery mieszczą się na polanie obok klasztoru na Świętym Krzyżu.

Wyjątkowe Misterium

Co roku, w Wielki Piątek wierni pokonują tę drogę, wtedy frekwencja jest największa. Krzyż niosą mężczyźni, kobiety, przedstawiciele różnych grup, służb czy organizacji. Modlą się i wspominają męczeńską śmierć Jezusa. Zwieńczeniem ponad 2-kilometrowego marszu są uroczystości Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które rozpoczynają się zwykle o godzinie 15.00. W tym roku to wydarzenie odbędzie się 19 kwietnia.

Kto chce pomodlić się osobno lub w mniejszym, na przykład rodzinnym gronie, może przejść trasę w dowolnym terminie, w zadumie zatrzymywać się przy poszczególnych stacjach. Za wstęp na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego trzeba uiścić opłatę.

Trasa dla wytrwałych

Trzeba dodać, że pokonanie tej konkretnej drogi krzyżowej wymaga też wytrwałości, sprawności i hartu ducha. Maszerujący z Nowej Słupi do sanktuarium na Świętym Krzyżu muszą liczyć się zarówno ze zmęczeniem, jak i trudnościami terenu. Szlak jest kamienisty, wymagający, szczególnie po opadach deszczu w wielu miejscach ziemia jest mokra i błotnista. Klasztor znajduje się na szczycie Łysej Góry. Liczy ona 595 metrów nad poziomem morza, to jedno z najwyższych wzniesień w Górach Świętokrzyskich.

Trasa drogi krzyżowej na Święty Krzyż jest kamienista i wymagająca - zobacz na zdjęciu poniżej.

Droga krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż

i

Autor: Piotr Stańczak

Najstarsze sanktuarium w Polsce

Miejscem docelowym drogi krzyżowej jest Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. To najstarsze sanktuarium w Polsce. Dokładna data założenia świątyni nie jest znana, choć najstarsze wzmianki o Benedyktynach w tym miejscu odnoszą się jeszcze do czasów panowania króla Bolesława Chrobrego, który - jak podaje kronikarz Jan Długosz - w 1006 roku sprowadził tu Benedyktynów z Monte Cassino.

Współcześni historycy wskazują, że opactwo na Łysej Górze powstało na początku XII wieku za panowania króla Bolesława Krzywoustego. W 1259 roku zniszczony w czasie najazdów tatarskich klasztor odbudował książę Sandomierski Bolesław Wstydliwy. Posługę sprawowali tu Ojcowie Benedyktyni. W kolejnych wiekach klasztor przeżywał na przemian okresy rozkwitu oraz tragedie (np. podczas tatarskich i szwedzkich najazdów, zdarzeń losowych - pożarów).

Co roku to mistyczne miejsce odwiedzają tysiące turystów czy pielgrzymów, często pochodzących z innych części Polski czy nawet zagranicy.

Na zdjęciu poniżej jeden z najtrudniejszych momentów drogi krzyżowej - przed wejściem na Błonia Świętego Krzyża.

Droga krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż

i

Autor: Piotr Stańczak

O tym trzeba pamiętać

Wybierając się pieszo na Święty Krzyż warto zadbać wcześniej o prowiant (jedzenie i picie), odpowiednio mocne obuwie, przystosowane do kamienistego i twardego podłoża. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą apteczkę, w czasie wędrówki umiejętnie szafować swoimi siłami i nie unikać postojów ani odpoczynku. Świętokrzyskie szlaki są bowiem wymagające, szczególnie dla początkujących miłośników górskich wypraw.

Na zdjęciu poniżej słynny klasztor na Świętym Krzyżu.

Klasztor na Świętym Krzyżu

i

Autor: Piotr Stańczak

Czytaj również:

Kielce Radio ESKA Google News
QUIZ. Góry Świętokrzyskie - miejsca, ludzie i legendy. Czy znasz je dobrze?
Pytanie 1 z 10
Czy węgierski królewicz, Święty Emeryk, przebywający przed wiekami w Górach Świętokrzyskich, poznał osobiście polskiego króla Bolesława Krzywoustego?