Galeria zdjęć

Królewskie i najstarsze miasto w Świętokrzyskiem zna każdy turysta. Kręcą tam znany serial!

2025-01-14 8:37

Tego nadwiślańskiego miasta dodatkowo reklamować nie trzeba. Cenią je turyści z Polski i zagranicy. Do odwiedzin o różnych porach roku zachęcają ich malownicze tereny, interesujące zabytki, piękne miejsca i liczne atrakcje. Od wielu już lat rozsławia je także serialowy ksiądz - "Ojciec Mateusz"! Z czego jeszcze słynie, co warto zwiedzić?

Spis treści

  1. Sandomierz przed wiekami
  2. Losy miasta w czasie wojennej zawieruchy
  3. Miasto "Ojca Mateusza"
  4. Nadwiślańskie atrakcje dla turystów
  5. Słynne i popularne miejsca w Sandomierzu

Położony nad Wisłą Sandomierz uzyskał prawa miejskie przed 1227 rokiem (przykładowo Kielce, stolica naszego regionu, przed 1259). Jak podają kroniki, jest kilka teorii na temat nazwy miasta. Najbardziej prawdopodobna jest ta, że pochodzi ona od staropolskiego imienia Sędomir (źródło Wikipedia).

Sandomierz przed wiekami

Pierwszym władcą nadwiślańskiego grodu był Henryk Sandomierski, syn króla Bolesława Krzywoustego. Rządził on tutaj w czasie rozbicia dzielnicowego, w połowie XII wieku. W tamtym czasie przeżywało rozkwit, choć również tragiczne chwile w czasie najazdu Tatarów w 1241 oraz 1259 roku. W późniejszych latach duże znaczenie dla rozwoju miasta miał handel. W czasie zaborów Sandomierz znalazł się na granicy między Królestwem Polskim (połączonym z imperium rosyjskim) a Galicją (znajdowała się w obrębie Cesarstwa Austriackiego).

Losy miasta w czasie wojennej zawieruchy

W czasie I wojny światowej Sandomierz ponownie został zniszczony, ale po odzyskaniu niepodległości znów zaczął się prężnie rozwijać. Wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski właśnie tu widział stolicę Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wszelkie plany, łącznie z powołaniem województwa sandomierskiego ze stolicą w Sandomierzu, zniweczył wybuch II wojny światowej. W 1942 roku Niemcy utworzyli tu getto dla Żydów.

Wojska radzieckie wkroczyły do Sandomierza 18 sierpnia 1944 roku. Dwa miesiące później właśnie w tym mieście powstała Kielecka Wojewódzka Rada Narodowa. Między 1975 a 1998 rokiem Sandomierz znajdował się w granicach ówczesnego województwa tarnobrzeskiego, natomiast od 1999 został włączony do nowo utworzonego wówczas woj. świętokrzyskiego.

Miasto "Ojca Mateusza"

Królewskie miasto stanowi dużą atrakcję turystyczną, jednym z nowych symboli jest na przykład Ojciec Mateusz, tytułowy bohater popularnego serialu, w rolę którego wciela się Artur Żmijewski. Choć jest to postać fikcyjna, wielu kojarzy ją właśnie z Sandomierzem. Tu powstaje większość scen do kolejnych odcinków. W Rynku znajduje się Wystawa Świat Ojca Mateusza z figurami bohaterów oraz różnymi pamiątkami, dotyczącym serialu.

Czytaj również:

Nadwiślańskie atrakcje dla turystów

Obecnie Sandomierz, jako miasto-stolica powiatu sandomierskiego, liczy około 21 tysięcy mieszkańców. W sezonie turystycznym odwiedzają go natomiast tłumy turystów. Przykładowo, w całym 2023 roku ponad 156 tysięcy osób odwiedziło Podziemną Trasę Turystyczną, natomiast Bramę Opatowską niespełna 103 tysiące. Sandomierz jest laureatem wielu różnych nagród w konkursach turystycznych. Miejsca, które warto tam odwiedzić, wymieniamy poniżej.

Od maja tego roku burmistrzem miasta i gminy jest Paweł Niedźwiedź, poprzednio wiceburmistrz a potem wicestarosta sandomierski.

Słynne i popularne miejsca w Sandomierzu

Piękne, urokliwe miasto z bogatą historią, wieloma zabytkami oraz szczególną atmosferą. O Sandomierzu można mówić i pisać wiele, ale najlepiej go odwiedzić. Do głównych atrakcji tego miasta należą:

  • Rynek
  • Podziemna trasa turystyczna
  • Wąwóz Królowej Jadwigi
  • Bulwary nad Wisłą
  • Brama Opatowska
  • Zamek Królewski i Muzeum Zamkowe
  • Muzeum Diecezjalne - Dom Długosza
  • Zbrojownia Rycerska
  • Kościół Świętego Jakuba
  • Wystawa Świat Ojca Mateusza
  • Ratusz
  • Góry Pieprzowe
  • Ogród Saski
  • Bazylika Katedralna
  • "Czary Napary" Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa
  • Plac Rawelin - Podwale Dolne
  • Park Piszczele

Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Okazja może być zarówno w ciągu tygodnia, w weekend jak i na przykład w czasie wakacyjnego urlopu.

Słynne miejsca w Sandomierzu - zobacz galerię zdjęć poniżej.

Czytaj również:

QUIZ. Co wiesz o Sandomierzu? Sprawdź czy znasz historię miasta oraz ciekawostki z nim związane
Pytanie 1 z 8
Rokitek w Sandomierzu to nazwa...
Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy
Porachunki Osobiste
Turystyka bez tajemnic. Dlaczego już teraz warto planować przyszłoroczne wakacje? PORACHUNKI OSOBISTE