Galeria zdjęć

Słynne Wzgórze Salve Regina w Sandomierzu! Owiane legendami kusi turystów

2024-06-21 14:33

Sandomierz - królewskie miasto, słynie z turystycznych atrakcji. Czy znacie natomiast słynne Wzgórze Salve Regina? To miejsce owiane jest różnymi legendami.

Wzgórze Salve Regina znajduje się w południowo-zachodniej części Sandomierza. Dla niektórych turystów być może jeszcze do końca znane i odkryte. Na samym jego szczycie znajduje się charakterystyczna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na monumencie wyryty jest napis "Salve Regina". 

Legendy na temat Salve Regina w Sandomierzu

To miejsce owiane jest różnymi legendami, które przetrwały do dziś.

- W świetle jednej z nich ma się tu znajdować kurhan grzebalny, usypany ponad stosem ciałopalnym (przypuszczalnie ze zwłokami założyciela osady) na wzór kopca Krakusa w Krakowie. Wedle kolejnej legendy, podczas najazdu Tatarów i wymordowania licznej grupy Dominikanów hodowany w klasztorze dominikańskim byk, wyrwał się i podjął pogoń za Tatarami, aby pomścić ich śmierć. Nie mogąc jednak ich dopaść, usypał kopytami ów kopiec, a następnie wyrył na jego szczycie wspomniany napis „Salve Regina”, czyli Witaj Królowo - czytamy na stronie internetowej sandomierz.eu.

Jak powstał kopiec Salve Regina?

Średnica wzgórza u podstawy wynosi około 40 metrów, przy wysokości wzniesienia ponad 11 m. Czy na kształt kopca miał wpływ człowiek? Tego do końca do nie wiadomo. Przeprowadzone odwierty wskazują, że mógł on powstać w wyniku naturalnych procesów geologicznych.

Jak dotrzeć na Wzgórze Salve Regina w Sandomierzu? Zobaczcie na mapie poniżej.

Czytaj również:

QUIZ. Co wiesz o Sandomierzu? Sprawdź czy znasz historię miasta oraz ciekawostki z nim związane

Pytanie 1 z 8
Rokitek w Sandomierzu to nazwa...