Liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 126! ponad 500 osób jest rannych, w tym 27 bardzo poważnie

i

Autor: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Tragedia!

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Japonii wzrosła do 126! ponad 500 osób jest rannych, w tym 27 bardzo poważnie

2024-01-06 11:28

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Japonii wzrosła do 126; ponad 500 osób jest rannych, w tym 27 bardzo poważnie. Władze regionalne ostrzegają, że drogi, które zostały uszkodzone mogą się zapaść z powodu wstrząsów wtórnych, co dodatkowo utrudni akcję ratunkową.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6, które nawiedziło 1 stycznia półwysep Noto i dotknęło przede wszystkim prefekturę Ishikawa, gdzie prowadzona jest operacja ratunkowa, w której biorą udział dodatkowe oddziały wojska i policji.

Poszukiwania ocalałych są trudne ze względu na rozległe uszkodzenia, osunięcia ziemi i wstrząsy wtórne, a ponadto służby meteorologiczne zapowiadają opady śniegu w sobotę nocy i w niedzielę - podaje Associated Press.

Nadal nie odnaleziono ponad 200 osób, a w Anamizu 11 ludzi jest wciąż uwięzionych pod gruzami dwóch domów, tymczasem w sobotę rano miasto to nawiedził wstrząs wtórny o magnitudzie 5.

Ekipy ratunkowe starają się dostarczyć żywność, wodę i leki 30 tysiącom ewakuowanych mieszkańców prefektury, którzy zostali rozlokowani w 370 tymczasowych miejscach noclegowych.

Dziennik "Yomiuri" podał, że zdjęcia lotnicze wykazały, że w dotkniętym wstrząsami regionie doszło do ponad stu osuwisk ziemi, z których część zablokowała drogi.

Premier Fumio Kishida nakazał przyspieszenie prac, które mają udrożnić te trasy, aby usprawnić operacje ratunkowe i dostawy pomocy dla ewakuowanych mieszkańców prefektury. 

80-letni Wiesław S. zabił dwie kobiety na pasach, bo wyprzedzał. Szokujące szczegóły wypadku