Majówka 2024. Co wolno a co jest zabronione w lesie? O tym musimy pamiętać podczas wycieczek

i

Autor: Piotr Stańczak/zdjęcie ilustracyjne

Ważne!

Majówka 2024. Co jest zabronione w lesie? O tym musimy pamiętać podczas wycieczek

2024-04-27 10:07

Majówka sprzyja wycieczkom, wielu z nas będzie zapewne chciało odpocząć w lesie, na łonie natury. Także tam należy jednak przestrzegać zasad i przepisów. W przeciwnym razie możemy narazić się na mandat i problemy prawne...

Spis treści

  1. Nielegalne wjazdy samochodem, quadem, crossem
  2. Rozpalanie ognisk na terenie lasu oraz w odległości 100 metrów od niego
  3. Pies w lesie
  4. Zwierzęta nie zawsze potrzebują pomocy
  5. Najczęstsze przypadki leśnego szkodnictwa

- Choć lasy państwowe są dostępne dla wszystkich, to obowiązują na nich zasady korzystania określone między innymi w ustawie o lasach, ustawie o ochronie przyrody i przepisach prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej - informuje Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. 

Co jest zabronione podczas pobytu w lesie?

  • Nielegalne wjazdy samochodem, quadem, crossem

Trzeba wiedzieć, że z przepisów prawa wynika, że do lasu nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi. Wyjątek stanowią wyznaczone miejsca postoju pojazdów/parkingi leśne lub drogi oznaczone znakami dopuszczającymi ruch pojazdów po tych drogach.

- Rozjechane drogi leśne są też utrudnieniem dla turystów pieszych i rowerzystów, czy osób biegających w lesie. Trudne do wyceny są straty w przyrodzie terenów wodno-błotnych, jak rezerwaty przyrody, czy użytki ekologiczne. Mówiąc wprost przejazd przez mokradło, które jest siedliskiem wielu organizmów, w tym rzadkich i chronionych to dewastacja przyrody. Płoszone są też zwierzęta, które właśnie w mniej dostępnych miejscach często mają swoje ostoje bytowania - wyjaśnia Elżbieta Nowicka. 

Sprawcy wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 złotych. Sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 000 złotych.

Art. 29. 1. Ustawy o lasach. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

  • Rozpalanie ognisk na terenie lasu oraz w odległości 100 metrów od niego

Każdy pożar może okazać się niebezpieczny. W tym roku na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu wydarzyło się już 43 pożary o łącznej powierzchni 12,60 ha. Dzięki sprawnemu systemowi wykrywania pożarów i akcjom gaśniczym, w które zaangażowane są również samoloty dysponowane przez LP, średnia powierzchnia jednego pożaru pozostaje niska i wynosi jednie 0,29 ha. Każdy pożar to jednak strata dla przyrody i ogromne zagrożenie, także dla ludzi.

  • Pies w lesie

W lasach zabronione jest także puszczanie psa wolno, bez smyczy. Wybierając się na spacer z psem warto pomyśleć o przyrodzie, a także o innych korzystających rekreacyjnie z lasu.

Zakaz puszczania psa luzem, podobnie jak inne zakazy, został ujęty w art. 30 ustawy o lasach. Co właściwie kryje się za określeniem „luzem"? Według słownika języka polskiego PWN – „nie w zaprzęgu", tyczy się to jednak koni. Samo słowo „luz" potocznie oznacza „swobodę, brak ograniczeń w jakimś działaniu lub zachowaniu; też: naturalność zachowania". Co dziwne, ustawodawca nie napisał jasno, że w lesie zabrania się puszczania psa bez smyczy.

Na próżno dziś szukać przepisu, który jednoznacznie stwierdza, czy w parkach narodowych lub rezerwatach pies powinien być na smyczy, czy pod kontrolą właściciela; ustawa o ochronie przyrody też nie mówi nic o wyprowadzaniu psa na smyczy. Za to w ustawie o ochronie zwierząt jest zapis zabraniający „puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna" (art. 15 pkt 16).

  • Zwierzęta nie zawsze potrzebują pomocy

W okresie majówki warto też wiedzieć, że zwierzęta leśne nie zawsze potrzebują pomocy człowieka, jest to ważne szczególnie w przypadku młodych osobników, które w okresie wiosny przychodzą na świat.

Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta zwykle nie oczekują ludzkiej pomocy, zwykle od człowieka stronią i przed nim uciekają, inaczej zachowują się młode i ranne zwierzęta. Jak ocenić czy zwierzę potrzebuje naszej pomocy? Powinniśmy interweniować tylko w przypadku gdy wyraźnie widać, że ma uraz utrudniający czy uniemożliwiający poruszanie się. W pozostałych przypadkach raczej powinniśmy szybko odejść i zostawić je w spokoju.

Najczęstsze przypadki leśnego szkodnictwa

- Nielegalne wjazdy do lasu są ujmowane przez straż leśną w ramach rodzaju szkodnictwa leśnego – bezprawne korzystanie z lasu (są tu też obłamywanie gałęzi drzew iglastych (stroiszu), zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenów leśnych, puszczanie psa luzem oraz stwarzanie zagrożenia pożarowego). Ten rodzaj szkodnictwa (bezprawne korzystanie z lasu) stanowi 90% liczby przypadków szkodnictwa, powodując 13% wartości strat, ale bardzo dotkliwych dla przyrody i innych ludzi, w legalny sposób korzystających z lasu - dodaje rzecznik Edyta Nowicka.

Straż leśna 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (w tym także tych z województwa świętokrzyskiego), która łącznie liczy 70 osób do przeciwdziałania szkodnictwu leśnemu wykorzystuje łącznie 100 fotopułapek, 50 kamer do monitoringu obszarów leśnych.

Świętokrzyskie. Dawne więzienie na Świętym Krzyżu. Jak dziś wygląda?