"Mars" na Ziemi? Odkryj sekretny kamieniołom w Świętokrzyskiem, który wygląda jak inna planeta!

2025-07-14 16:41

To miejsce na północy województwa świętokrzyskiego, ukryte w lasach, może zachwycić. Kamieniołom Kopulak przypomina krajobrazy niczym z Marsa! Dotychczas odkryli go jednak tylko najwytrwalsi miłośnicy geologii czy nieliczni turyści.

  • W województwie świętokrzyskim istnieje niezwykły kamieniołom Kopulak, nazywany „marsjańskim” ze względu na czerwone skały.
  • To unikalne miejsce skrywa ślady pradawnych płazów i gadów z okresu triasu, w tym archozaurów.
  • Kamieniołom, choć trudno dostępny, stanowi idealne miejsce dla miłośników przyrody i geologii oraz turystów.
  • Sprawdź, jak dotrzeć do tego niezwykłego zakątka i odkryć jego tajemnice!

"Marsjańskie" widoki w świętokrzyskim

- Kamieniołom Kopulak cechuje się dosyć wyjątkowym krajobrazem. Ze względu na sporą ilość czerwonego koloru nazywany czasem jest "marsjańskim". Dominujący w krajobrazie kolor związany jest z występującym tutaj piaskowcem, któremu czerwoną barwę nadają związki żelaza. Odkryto tutaj tropy płazów i gadów żyjących w okresie triasu, m.in. archozaurów, czyli pierwotnych gadów z których wyewoluowały dinozaury - czytamy na facebookowej stronie serwisu GeoEdukacja. 

Jak dojechać do Kopulaka?

Gdzie znajduje się to szczególnie miejsce? Na północy województwa świętokrzyskiego. Do kamieniołomu najlepiej trafić, podążając na pólnocny wschód Suchedniowa. Ze stacji kolejowej "Suchedniów" i tamtejszego osiedla Bugaj należy kierować się ulicą Langiewicza (miejscowi mieszkańcy nazywają ten rejon miasta Kleszczynami), w stronę Mostek i Parszowa, gdzie graniczą ze sobą powiaty: skarżyski i starachowicki.

Z Langiewicza skręcamy w lewo, w ulicę Szeroką i wędrujemy niespełna dwa kilometry na północ, Kopulak znajduje się w środku lasu. Jeszcze dalej na północ od tego miejsca mieści się inny, dawny kamieniołom, zwany popularnie Oczami Ziemi (to teren Nadleśnictwa Suchedniów).

Nie tylko geologiczna atrakcja

- Kamieniołom jest położony w szczytowej partii góry, w rozległym kompleksie leśnym. Ze względu na częściowe wypełnienie woda ma duże walory krajobrazowe. Jest bardzo ważny z naukowego punktu widzenia, gdyż stanowi obecnie najlepsze odsłonięcie skal dolnego retu formacji z Baranowa w Górach Świętokrzyskich - informuje na swojej stronie internetowej Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowym Instytut Badawczy.

Kopulak jest miejscem różnych wycieczek. Kilka dni temu w jego rejonie gościli między innymi podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Słoneczny Dom" w Radomiu. Niektórzy przyznali, że czuli się tam jak... na Marsie! Porównań do krajobrazu tej planety jest mnóstwo w różnych publikacjach czy mediach społecznościowych.

Turyści pod wrażeniem!

Kilkunastoosobowa grupa dzieci ze "Słonecznego Domu" z Radomia razem z opiekunami w ostatnich dniach przebywała na turnusie nad zalewem w Suchedniowie.

- Kopulaka odkryliśmy przypadkiem, w czasie wycieczki rowerowej w okolicach Rejowa i Oczu Ziemi. Zatrzymaliśmy się w pobliżu kamieniołomu. Wrażenie zrobiły nas nas skały, prawdziwie "marsjański" krajobraz. To miejsce spodobało się zarówno nam, dorosłym opiekunom, jak i dzieciom. Nasi wychowankowie w prywatnych rankingach różnych wycieczek najwyżej ocenili właśnie wyprawę do Kopulaka. Poczuły się przez moment jak na innej planecie! - relacjonowała w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Romualda Jabłonka, wychowawczyni z radomskiej placówki.

Ważne - dziś kamieniołom znajduje się na terenie prywatnym. Okresowo odbywa się w nim eksploatacja, wejście na jego teren wymaga zgody właściciela.

Jak dotrzeć do suchedniowskiego Kopulaka? Sprawdźcie na mapie poniżej.

Atrakcje w pobliżu Kopulaka

Ciekawostką jest, że Kopulak znajduje się pomiędzy trzema dużymi zalewami w powiecie skarżyskim:

  • jeden znajduje się jeszcze na Rejowie w Skarżysku-Kamiennej,
  • drugi w Suchedniowie (nieopodal stacji kolejowej),
  • trzeci w Mostkach (gmina Suchedniów), obok Wiejskiego Domu Kultury.

Inne znane przyrodnicze i historyczne miejsca, znajdujące się w promieniu 10-15 km od tego miejsca to:

  • Rezerwat Wykus,
  • Skałki Biały Kamień,
  • Rezerwat Góra Sieradowska,
  • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
  • Polana Langiewicza,
  • Zalew w Wąchocku, 
  • Klasztor Cystersów w Wąchocku.

Jeśli chcecie szczegółowo poznać tamtejsze szlaki, więcej dowiecie się z tego artykułu:

Niezwykłe zdjęcie kamieniołomu

To z pewnością dobre miejsce dla turystów, którzy lubią typowo leśne trasy i chcą uniknąć zatłoczonych szlaków. Ten rejon województwa świętokrzyskiego jest więc dobrą alternatywą na weekendową czy wakacyjną wyprawę. Najlepszym rozwiązaniem jest piesza, ewentualnie rowerowa eskapada, auto czy rower można zostawić na przykład obok dworca kolejowego w Suchedniowie. Niewykluczone, że w czasie takiej wycieczki do Kopulaka wzbogacimy się o... grzyby!

Poniżej możecie obejrzeć galerię zdjęć Kopulaka, które pochodzą z facebookowych stron GeoEdukacja oraz POW (Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza) "Słoneczny Dom" w Radomiu a także serwisu Kadry na luzie.

Świętokrzyskie. Turyści na Łysicy, najwyższym szczycie Kielecczyzny
ODKRYWCZYNIE ZNACZEŃ horoskopy hieroglify hasztagi
Zodiak, archetypy i współczesna astrologia. Odkrywczynie Znaczeń
Co wiesz o Ostrowcu Świętokrzyskim? Niektóre pytania cię zaskoczą!
Pytanie 1 z 10
W którym roku Ostrowiec Świętokrzyski uzyskał prawa miejskie?