Marsz Równości przejdzie ulicami Kielc. Organizatorzy apelują do marszałek województwa

i

Autor: Facebook/Prowincja Równości

Zapowiedź

Marsz Równości przejdzie ulicami Kielc. Organizatorzy apelują do marszałek województwa

2024-06-27 10:26

W sobotę 13 lipca ulicami Kielc przejdzie Marsz Równości. Organizatorzy zwrócili się z apelem do marszałek województwa świętokrzyskiego Renaty Janik. Czego dotyczy?

Organizatorem wydarzenia, jak poprzednio, jest Stowarzyszenie Prowincja Równości, a patronat nad nim objęły: ministra do spraw równości Katarzyna Kotula, prezydentka Kielc Agata Wojda, Komisja Europejska w Polsce oraz wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. 

Marsz Równości w Kielcach. Organizatorzy piszą do marszałek

- Mamy nadzieję, że wydarzenie poszerzy patronat o kolejną instytucję samorządową. Napisaliśmy również o patronaty do Marszałek Województwa. Naprawdę liczymy, iż pani Marszałek Renata Janik udzieli nam patronatu i tym samym pokaże, że poprzednia uchwała o strefach wolnych była pomyłką i każda organizacja i inicjatywa społeczna tak samo może liczyć na patronat władz wojewódzkich, bez względu na osobiste przekonania sprawujących władzę – dodaje Artur Stawecki, współprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Prowincja Równości.

Trasa Marszu Równości w Kielcach

Trasa tegorocznego Marszu przebiegać będzie przez centrum Kielc, przy czym organizatorzy ze względu na remont ulicy Paderewskiego zdecydowali się na start ze Skweru im Ireny Sendlerowej. Swoją obecność na wydarzeniu zapowiedziała prezydentka miasta Agata Wojda. 

- Skwer Ireny Sendlerowej po rewitalizacji to doskonałe miejsce na piknik i strat Marszu. Mamy tam przestrzeń do aktywnego wypoczynku i zabawy dla wszystkich tych, którzy przyjdą przed Marszem, aby poznać innych uczestników. Jesteśmy również częścią społeczności Kielc i nam także zależy na propagowaniu wśród mieszkańców pięknych zakątków naszego Miasta - mówi Kasia Kędzierska, jedna z głównych organizatorek.

Organizatorzy podkreślają, że marsz jest wyrazem wsparcia wszystkich osób mierzących się z wykluczeniem i dyskryminacją, nie tylko ze względu na tożsamość płciową, czy orientację psychoseksualną ale również sprzeciwem wobec wykluczeniu ekonomicznemu i architektonicznemu. 

Ruszy Miasteczko Marszowe

Sam marsz rozpocznie się o godzinie 13 natomiast organizatorzy wcześniej zapraszają na Miasteczko Marszowe od godziny 10:30.

- Przygotowaliśmy wraz z Komisją Europejską wiele atrakcji. Będą konkursy z nagrodami. Przygotujemy też dla Was możliwość zrobienia zmywalnych tatuaży. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie to czas gdzie osoby będą mogły poznać się ze sobą przed marszem. Dla innych może to być czas relaksu i spotkania z przyjaciółmi – dodaje Oliwia Podgórska.

Świętokrzyskie. Festiwal Kolorów 2024 na dachu Galerii Korona w Kielcach

QUIZ. Z tego słyną Kielce! Znane marki, firmy i produkty. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Z czego w latach 1938-70 słynęła najbardziej kielecka fabryka SHL?