Galeria zdjęć

Mercedesy klasyki opanowały Kielce! Piękne auta można było podziwiać na ulicy Sienkiewicza

2024-06-17 8:01

13 czerwca rozpoczął się XXII Zlot Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland Kielce 2024. Potrwa do niedzieli. W sobotę piękne auta można było podziwiać w centrum stolicy województwa świętokrzyskiego.

Wydarzenie organizował największy Klub Zabytkowych Mercedesów w Polsce.

Atrakcje na Torze Kielce

Do Kielc i województwa świętokrzyskiego przyjechało kilkadziesiąt załóg w klasycznych samochodach spod znaku trójramiennej gwiazdy, w tym unikalne modele przedwojenne, kilka pokoleń roadsterów SL oraz eleganckie limuzyny z drugiej połowy XX wieku. Poza rajdem turystycznym po malowniczych zakątkach regionu na uczestników czekała szczególna atrakcja – przejazd oraz próby zręcznościowe na Torze Kielce w Miedzianej Górze. Odbyły się one w czwartek 13 czerwca.

Rajd do Sobkowa i parada na "Sienkiewce"

W piątek 14 czerwca uczestnicy zlotu wzięli udział w rajdzie turystycznym do Zamku Rycerskiego w Sobkowie w powiecie jędrzejowskim.

Jak co roku kulminacyjnym punktem był otwarty dla publiczności Konkurs Elegancji przy pomniku Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Rozpoczął on się w sobotę w samo południe. Obok zabytkowych przedwojennych automobili w śródmieściu pojawiło się między innymi całe drzewo genealogiczne Klasy S oraz roadsterów z serii SL, a także coraz bardziej pożądane limuzyny i coupé z lat 70. oraz 80.

Rzadkie modele mercedesów w Kielcach

W sumie w mieście pojawiło się ponad sto rzadkich modeli mercedesów z różnych okresów motoryzacji. Najstarszy pojazd, jaki można było oglądać w sobotę w centrum Kielc, pochodzi z 1914 roku. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, samochody oglądali miłośnicy motoryzacji (i nie tylko) w różnym wieku. Uczestnikom oraz zwiedzającym dopisała także piękna pogoda.

Wśród uczestników zlotu byli między innymi Janusz Peszek (kierowca) i Krystyna Perlicka (pilot) z Katowic, którzy przyjechali Mercedesem 170V Cabriolet A z rocznika 1938. - Jeżdżę nim od 1975 roku, poprzednio był w Tychach. To auto dwuosobowe, jest białe a to flagowy kolor mercedesa. Uczestniczyło już w wielu zlotach łącznie z tym, który odbył się w Austrii z okazji 100-lecia automobilizmu - opowiadał Janusz Peszek.

Bogate historie miały wszystkie samochody, które można było oglądać na kieleckim deptaku.

Patronat honorowy nad imprezą objęła prezydent Kielc Agata Wojda. 

Poniżej wideo ze zlotu.

Czytaj również:

QUIZ. Jaka to ulica w Kielcach? Zobacz zdjęcie i odpowiedz

Pytanie 1 z 10
Ci spacerowicze znajdują się na ulicy...
Jaka to ulica w Kielcach (1)