Uważność w Muzeum – to program, dzięki któremu można lepiej poznać siebie i dostrzec własne emocje. Muzeum Narodowe w Kielcach ruszył z cyklem zajęć już od początku czerwca. Cykl zajęć "uważne muzeum" jest przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Co jest w programie?
- Godzina Uważności – trening uważności dla dorosłych. Podczas spotkania w Muzeum wszyscy uczestnicy skupią się na swoich odczuciach. Poczują swoją obecność, uświadomią sobie bycie w danej chwili. Dzięki ćwiczeniom z uważności i przebywaniu wśród obiektów z naszej kolekcji wypracujemy sposób radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.
- Uważne dziecko – zajęcia dla dzieci. Zajęcia skupią się na uważności – na nauce skupienia uwagi na byciu „tu i teraz”. Dzięki ćwiczeniu metodą 5-4-3-2-1 dziecko będzie mogło skoncentrować się na świadomym odczuwaniu swoich zmysłów.
- Emocjonalne obrazy – zajęcia dla dzieci. Ppodczas zajęć dzieci postarają się nauczyć, rozpoznawać i nazywać emocje. Pomocą będą obrazy malarza Jacka Malczewskiego, a zwłaszcza portretowane przez niego postacie.
Według naukowców muzeoterapia jest skuteczna i coraz częściej wykorzystywana do wspomagania leczenia wielu schorzeń, zarówno o podłożu psychicznym, jak i somatycznym. Muzeoterapia może być w znaczącym stopniu pomocna przy profilaktyce i leczeniu wielu chorób, jak np. nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca, choroba Alzhaimera, a także w obniżeniu poziomu stresu czy polepszeniu pamięci.
Autorem projektu "Uważne Muzeum" jest profesor Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Wszystkie spotkania i warsztaty odbędą się w ramach przygotowań do Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeoterapia, które kieleckie muzeum organizuje już od kilku lat. Dzięki temu wprowadza na grunt muzealny nowe metody terapii i psychoterapii oparte na kolekcji muzeum.