Muzeum Narodowe w Kielcach

i

Autor: Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach wprowadza nowe metody terapii i psychoterapii

2021-06-07 9:57

Muzeum Narodowe w Kielcach, rozpoczyna cykl zajęć pod hasłem "Uważne Muzeum". Dzięki ćwiczeniom uważności można zapanować nad stresem, zrozumieć emocje i zauważyć to, co do tej pory uważaliśmy za nieistotne. To program, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie „jak radzimy sobie z naszymi emocjami”. Na czym będzie polegał?

Uważność w Muzeum – to program, dzięki któremu można lepiej poznać siebie i dostrzec własne emocje. Muzeum Narodowe w Kielcach ruszył z cyklem zajęć już od początku czerwca. Cykl zajęć "uważne muzeum" jest przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Co jest w programie?

  • Godzina Uważności – trening uważności dla dorosłych. Podczas spotkania w Muzeum wszyscy uczestnicy skupią się na swoich odczuciach. Poczują swoją obecność, uświadomią sobie bycie w danej chwili. Dzięki ćwiczeniom z uważności i przebywaniu wśród obiektów z naszej kolekcji wypracujemy sposób radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.
  • Uważne dziecko – zajęcia dla dzieci. Zajęcia skupią się na uważności – na nauce skupienia uwagi na byciu „tu i teraz”. Dzięki ćwiczeniu metodą 5-4-3-2-1 dziecko będzie mogło skoncentrować się na świadomym odczuwaniu swoich zmysłów.
  • Emocjonalne obrazy – zajęcia dla dzieci. Ppodczas zajęć dzieci postarają się nauczyć, rozpoznawać i nazywać emocje. Pomocą będą obrazy malarza Jacka Malczewskiego, a zwłaszcza portretowane przez niego postacie.

Według naukowców muzeoterapia jest skuteczna i coraz częściej wykorzystywana do wspomagania leczenia wielu schorzeń, zarówno o podłożu psychicznym, jak i somatycznym. Muzeoterapia może być w znaczącym stopniu pomocna przy profilaktyce i leczeniu wielu chorób, jak np. nowotwory, nadciśnienie, cukrzyca, choroba Alzhaimera, a także w obniżeniu poziomu stresu czy polepszeniu pamięci.

Autorem projektu "Uważne Muzeum" jest profesor Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Wszystkie spotkania i warsztaty odbędą się w ramach przygotowań do Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeoterapia, które kieleckie muzeum organizuje już od kilku lat. Dzięki temu wprowadza na grunt muzealny nowe metody terapii i psychoterapii oparte na kolekcji muzeum.

Biblioteka pod chmurką

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."