Wojsko

Najlepsza rakieta na świecie powstaje w Świętokrzyskiem! Ta firma zatrudnia ponad trzy tysiące osób

2025-02-12 16:48

Zakłady Metalowe Mesko w Skarżysku-Kamiennej wyprodukowały 3000 rakietę przenośnego systemu Piorun. Międzynarodowe uznanie zyskał między innymi już w pierwszych dniach wojny na Ukrainie. Firma chce rozwijać produkcję i poszukuje też nowych specjalistów.

Spis treści

  1. PIORUN ze Skarżyska trafił na Ukrainę
  2. 3000 egzemplarz rakiety
  3. Największe zalety PIORUNA
  4. Strącał pierwsze rosyjskie śmigłowce
  5. Mesko szuka specjalistów do pracy

PIORUN ze Skarżyska trafił na Ukrainę

PIORUN to flagowy produkt Zakładów Metalowych Mesko S.A. ze Skarżyska-Kamiennej, będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Zestaw rakietowy zyskał międzynarodowe uznanie w kontekście pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Realne pole walki pozytywnie zweryfikowało najważniejsze atrybuty systemu – skuteczność, niezawodność, wysoką jakość wykonania oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Obecnie PIORUN wzmacnia potencjał obronny nie tylko armii polskiej, ale także takich państw jak USA, Norwegia, Estonia, Łotwa, Ukraina i Mołdawia.

3000 egzemplarz rakiety

Siły zbrojne krajów z całego świata również zgłaszają zainteresowanie wytwarzanymi przez MESKO S.A. przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi. 3000 egzemplarz rakiety firma zbrojeniowa ze Skarżyska-Kamiennej zaprezentowała w środę 12 lutego, podczas konferencji prasowej w swojej głównej siedzibie przy ulicy Legionów. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, polskiej armii, policji, świętokrzyscy parlamentarzyści oraz wielu innych zaproszonych gości.

- Osiągnięcie tego pułapu produkcyjnego to dla nas ogromny powód do dumy. PIORUN jest efektem lat pracy naszych inżynierów i specjalistów, a jego rosnąca popularność na świecie pokazuje, że polska myśl techniczna zdobywa uznanie wśród sojuszników - mówiła Renata Gruszczyńska, prezes Mesko S.A. 

Największe zalety PIORUNA

Szefowa firmy zbrojeniowej dodała, że obecnie trwają zaawansowane prace nad nowymi systemami kierowania dla zestawu rakietowego. Testowane są między innymi na poligonach. Unowocześniony PIORUN ma posiadać znacznie rozbudowane możliwości bojowe. Obecnie służy do zwalczania:

  • śmigłowców,
  • samolotów,
  • bezzałogowych statków powietrznych,
  • rakiet skrzydlatych.

Jest w stanie identyfikować oraz zwalczać cele o różnych charakterystykach a także w różnych warunkach atmosferycznych. Zbigniew Drabik, dyrektor dywizji rakietowej Mesko, przyznał, że PIORUN jest najlepszą tego typu rakietą na świecie, nie ma konkurencji.

- To dziś tak naprawdę najbardziej zaawansowany produkt spółki Mesko, który od 2018 roku jest w zasobach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Został opracowany w latach 2011-16, jest to głęboka modernizacja jego poprzednika, czyli rakiety GROM - wyjaśnia dyrektor Drabik.

Strącał pierwsze rosyjskie śmigłowce

- PIORUN sprawdził się w boju, trzeba przypomnieć, że to właśnie ten system rakiet strącał pierwsze śmigłowce rosyjskie, które atakowały Ukrainę. Zaraz pojawi się jego najnowsza wersja. Wyjeżdżając zagranicę, szczególnie do tych państw, które dostarczają nam uzbrojenie, zawsze mówię tamtejszym kontrahentom - zostawiamy wam miliardy dolarów, kupcie coś od nas. Oni najczęściej pytają właśnie o PIORUNA. Ważne jest, aby szczególnie w tych czasach jego produkcja była coraz większa - mówił Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Mesko szuka specjalistów do pracy

Mesko, które w ubiegłym roku obchodziło 100-lecie istnienia (pierwsza nazwa zakładu to "Państwowa Fabryka Amunicji) w czasach swojej świetności zatrudniało około 27 tysięcy osób! Obecnie załoga liczy ponad trzy tysiące pracowników. 

- Systematycznie zwiększamy nasze moce produkcyjne, a co za tym idzie, również zatrudnienie. Pozyskujemy fachowców z wielu branż i dziedzin. Rekrutujemy zarówno osoby, które ukończyły studia kierunkowe, jak i absolwentów studiów technicznych czy techników. Przede wszystkim potrzebujemy chemików, technologów, konstruktorów. To są obszary, w których jest największe zapotrzebowanie. Kiedy mamy zapotrzebowanie kadrowe na dane stanowiska, umieszczamy ogłoszenia w mediach, bądź na portalach czy na naszej stronie internetowej. Z tymi kandydatami prowadzimy później rozmowy rekrutacyjne - wspomina w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl prezes Mesko Renata Gruszczyńska.

- Na pewno mogę potwierdzić, że Mesko to Skarżysko, a Skarżysko to Mesko. Większość naszych pracowników wywodzi się stąd, z miasta bądź pobliskich miejscowości. Załoga jest jak najbardziej wykwalifikowana, przeszkolona i pożądana jako kadra na całym rynku zbrojeniowym - zaznacza szefowa zakładów.

Świętokrzyskie. Fabryka Majonezu Kieleckiego będzie rozbudowana
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Miasto Skarżysko-Kamienna ma 100 lat. Czy znasz jego historię, co o nim wiesz?
Pytanie 1 z 10
Skąd wziął się drugi człon obecnej nazwy miasta, czyli "Kamienna"?