Galeria zdjęć

Najmniejsza wieś w województwie świętokrzyskim. Ilu liczy mieszkańców? Nie uwierzycie!

2024-07-09 8:20

Błoga cisza to z pewnością atut takich miejsc? Czy zamieszkalibyście w nich? To już indywidualna decyzja. W województwie świętokrzyskim nie brakuje wsi z bardzo małą ilością mieszkańców. Pod tym względem przoduje miejscowość z gminy Osiek w powiecie staszowskim. Jaka jest jej historia?

Gmina Osiek znajduje się w powiecie staszowskim, w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Położona jest nad Wisłą. Według danych wydziału ewidencji ludności oraz Urzędu Stanu Cywilnego na 31 grudnia 2023 rok, cała gmina liczyła 7.589 mieszkańców, natomiast samo miasto Osiek dokładnie 2.019 osób.

Najmniejsza wieś w Świętokrzyskiem. Ilu ma mieszkańców?

Także na terenie gminy znajduje się najmniejsza miejscowość w województwie świętokrzyskim. To Mikołajów, który liczy... 0 mieszkańców. Mimo, że sytuacja może wydawać się kuriozalna, miejscowość bez choćby jednego osadnika figuruje w urzędowych ewidencjach. Przykład - znalazła się w okręgu wyborczym numer 14 w ostatnich wyborach samorządowych (razem z Matiaszowem-Staszówkiem, Sworoniem, Nakolem i Łęgiem). Blisko stąd do Wisły. Historia miejscowości ściśle związana jest natomiast z Kopalnią Siarki "Osiek".

Dlaczego wysiedlono mieszkańców?

W latach 1975-98 Mikołajów i gmina Osiek znajdowały się w granicach ówczesnego województwa tarnobrzeskiego. W 1992 roku decyzją ówczesnego wojewody rozpoczęło się wysiedlanie mieszkańców z terenów, gdzie eksploatowano złoża siarki. Zdecydowana większość osób opuściła Mikołajów jeszcze w latach 90., ale pozostali nieliczni, którzy mimo uzyskania odszkodowania nadal zajmowali domostwa i płacili czynsze wspomnianej kopalni "Osiek".

Gmina Osiek w liczbach

Według danych z 2009 roku, zamieszkiwały tam cztery osoby. Piętnaście lat później, jak przekazano nam w Urzędzie Gminy Osiek, nie ma już żadnej. Formalnie jednak Mikołajów nadal istnieje w ewidencjach jako miejscowość, znajduje się nawet blisko trasy krajowej numer 79.

W okolicy nie brakuje zresztą wsi, gdzie mieszkańców jest niewiele. Według danych na 31 grudnia 2023, 44 osoby były zameldowane w Nakolu, 41 w Matiaszowie-Staszówku, natomiast 52 w Ossali-Lesisku.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Rajski Ogród i Arka Noego powstają w Skarżysku-Kamiennej

QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?
Listen on Spreaker.