Spis treści
- Odkrywamy tajemnice Kadzielni
- Cennik biletów do jaskiń na Kadzielni
- Bilety do Jaskini Raj
- Jaskinie? Świętokrzyskie ma czym się pochwalić
- Niedostępne dla turystów
Jedne z najbardziej znanych jaskiń w województwie świętokrzyskim znajdują się w rezerwacie Kadzielnia w Kielcach - w pobliżu ulic Legionów, Gagarina, Pakosz i Krakowskiej. To słynne miejsce, popularne zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Kielc.
Odkrywamy tajemnice Kadzielni
W dawnym kamieniołomie znajduje się 25 rozpoznanych jaskiń i schronisk skalnych. Wśród nich mamy system połączonych jaskiń: Odkrywców, Prochowni i Szczeliny o łącznej długości niemal 400 metrów. 140 metrów stanowi Podziemna Trasa Turystyczna, udostępniona do zwiedzania. Oto kilka ciekawostek dotyczących jaskiń na Kadzielni:
- najstarsza wzmianka o jaskiniach (i zarazem całej ziemi świętokrzyskiej) pochodzi z początku dziewiętnastego stulecia, konkretnie z 1829 roku.
- w jaskiniach żyją różne gatunki nietoperzy - nocki, gacki, mroczki oraz mopki,
- zwiedzając trasę turystyczną można zobaczyć przykłady rzeźby krasowej łącznie z naciekami a także minerały i skamieniałości,
- wszystkie jaskinie na Kadzielni znajdują się w obrębie masywu skalnego z wapieni dewonu, które liczą sobie około 380 milionów lat,
- wydobycie skał, jakie odbywało się na Kadzielni od XVII wieku do lat 60. minionego stulecia doprowadziło do odsłonięcia wielu podziemnych pustek.
Cennik biletów do jaskiń na Kadzielni
Jaskinie można zwiedzać od 1 kwietnia do 31 października, od wtorku do piątku w godzinach 10-16.30 oraz soboty i niedziele od 11 do 17.30. W poniedziałki miejsce to jest nieczynne. Cennik biletów:
- normalny 25 złotych
- ulgowy 20 złotych (dzieci, młodzież szkolna, emeryci i renciści, duże rodziny i grupy zorganizowane),
- wstęp wolny dla dzieci do lat 3 oraz członków klubów zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu.
Zwiedzający muszą zarezerwować termin z jednodniowym wyprzedzeniem, pod numerem telefonu 695-213-381 lub za pośrednictwem e-maila: [email protected]. Zwiedzających (maksymalnie piętnaście osób w jednej grupie) oprowadza przewodnik - grotołaz. Wejścia do jaskini są co 30 minut. Szczegółowe informacje znajdziecie też na stronie internetowej jaskinienakadzielni.pl.
Gdzie znajduje się kielecka Kadzielnia? Zobaczcie na mapie poniżej.
Jaskinia Raj w gminie Chęciny, położona na południe od Kielc, to jedna z największych atrakcji turystycznych w województwie świętokrzyskim. Została odkryta na przełomie 1963-64 roku, natomiast dla turystów została udostępniona w 1972. Jest rezerwatem przyrody oraz obszarem chronionym archeologicznie. Można ją zwiedzać przez dziesięć miesięcy w roku, oprócz okresu od 15 listopada do 15 stycznia. Wtedy następuje hibernacja nietoperzy, zaś panujący tu mikroklimat nie pozwala na zwiedzanie jaskini.
Co jeszcze warto wiedzieć o Jaskini Raj? Oto kilka ciekawostek:
- zabytki archeologiczne wskazują, że w jaskini bytował człowiek neandertalski, natomiast narzędzia, które tutaj odkryto i sposób ich wykonania wskazują, że pochodzą z epoki środkowego Paleolitu (około 300-40 tysięcy lat temu), zwaną także epoką kamienia łupanego,
- najbliższe stanowiska tej kultury neandertalskiej znajdują się na terenie dzisiejszej Słowacji, Moraw czy Węgier,
- najbliższa podobna atrakcja to Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w Sudetach, około 350 kilometrów od Raju,
- Raj jest jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń krasowych. Choć niewielka, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Wchodzi w skład Geoparku Świętokrzyskiego,
- grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 15 osób, ale nie oznacza to, że wszystkie one wejdą do jaskini razem. Wchodzą do środka co 15 minut, samo zwiedzanie z przewodnikiem trwa trzy kwadranse,
- długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów.
- całkowita długość jaskini to 240 metrów.
Bilety do Jaskini Raj
Jeśli chodzi o ilość zwiedzających, w jaskini obowiązuje limit osób, które możemy przyjąć w ciągu dnia. Lepiej skorzystać z systemu elektronicznej rezerwacji biletów. Głównie dotyczy to sezonu od kwietnia do września, bo wówczas jest najwięcej grup zwiedzających. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 41 346 55 18.
Godziny otwarcia Jaskini Raj
- Styczeń – Kwiecień 09.00 – 16.00
- Maj – Czerwiec 09.00 – 19.00
- Lipiec – Sierpień 09.00 – 18.00
- Wrzesień – Październik 09.00 – 17.00
- Listopad 09.00 – 16.00
Cennik dla zwiedzających
- 15 stycznia – 30 czerwca 35 złotych
- 1 lipca – 31 sierpnia 40 zł
- 1 września – 15 listopada 35 zł
Jak dojechać do Jaskini Raj? Zobaczcie poniżej.
Jaskinie? Świętokrzyskie ma czym się pochwalić
W sumie w województwie świętokrzyskim istnieje ponad 150 różnych jaskiń, z czego najwięcej występuje w różnych rejonach powiatu kieleckiego. Nasz region, pod względem ilości, jaskiń, plasuje się w pierwszej piątce w Polsce. Dla porównania w Tatrach jest około 900 jaskiń, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej ponad trzysta.
- Góry Świętokrzyskie to rejony krasowe, my naprawdę mamy się czym pochwalić. Jaskiń nie można porównać z niczym innym, one różnią się od siebie. Jeśli zwiedzimy jedną jaskinię, to tak naprawdę jeszcze niewiele wiemy. Jaskinia Raj oraz jaskinie na Kadzielni totalnie różnią się od siebie, łączą je procesy krasowe, czyli rozpuszczanie skał przez wodę. Jeśli jesteśmy już w Górach Świętokrzyskich i planujemy zwiedzanie jaskiń, najlepiej zobaczyć obie - zaznacza w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Agnieszka Szrek-Burczyk, członek zarządu Speleoklubu Świętokrzyskiego.
Niedostępne dla turystów
W Górach Świętokrzyskich znajduje się drugi co do długości system jaskiniowy poza Tatrami. - To Jaskinia Chelosiowa Jama - Jaskinia Jaworznicka w gminie Piekoszów. Obie są rezerwatami, turyści nie mają do nich wstępu. Długość korytarzy tych jaskiń wynosi prawie cztery kilometry. Nie licząc Tatr, dłuższa jest tylko Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (gmina Stronie Śląskie w województwie dolnośląskim) - wyjaśnia Agnieszka Szrek-Burczyk.
- Nie wszystkie jaskinie można udostępnić dla turystów, druga sprawa jest taka, że to powoduje w dużym stopniu zniszczenie tych miejsc. Jeśli przez 80 procent danej jaskini można się tylko czołgać, nie jest możliwe udostępnienie go dla zwiedzających. Trzeba dodać też, że każda ma swój charakter, mikroklimat, zwierzęta, która tam bytują bądź żyją. Dużo jaskiń powstało w skałach wapiennych, ale na przykład w Niecce Nidziańskiej, w rejonie Pińczowa, mamy jaskinie w skałach gipsowych. One też nie są jednak dostępne dla turystów - przypomina reprezentantka Speleoklubu Świętokrzyskiego.
