Radiowóz, policja

i

Autor: M.Cieślikiewicz zdjęcie ilustracyjne

Świętokrzyscy policjanci ostrzegają przed handlem ludźmi. Nagrali spot

2022-06-29 12:40

Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa, a ofiarą tego nielegalnego procederu może stać się każdy - zwraca uwagę świętokrzyska policja, która przygotowała specjalną kampanię informacyjną "Nie daj się sprzedać". Ma pomóc uchronić się przed tym groźnym przestępstwem.

Ofiary handlu ludźmi są najczęściej wykorzystywani do pracy przymusowej, prostytucji, żebractwa oraz popełniania przestępstw - informuje świętokrzyska policja. Płeć, wiek, wykształcenie czy pochodzenie nie gra tu roli. Ofiarą współczesnego niewolnictwa może stać się każdy, dlatego trzeba zachować czujność.

Trzeba być przede wszystkim rozważnym przy wybieraniu niezwykle korzystnych ofert pracy, czy tych dotyczących pomocy materialnej lub pomocy w załatwieniu jakichś problemów, trudnych spraw. Trzeba zwracać się do sprawdzonych instytucji, tam uzyskamy pewne informacje- radzi insp. Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

W ramach kampanii informacyjnej „Nie daj się sprzedać”, której pomysłodawcą jest Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, powstał specjalny spot. Przedstawia w jaki sposób mogą działać sprawcy, wskazuje jak się zachować, by nie stać się ofiarą handlarzy żywym towarem.

Chcieliśmy w tym spocie zwrócić się szczególnie do młodzieży, bo to ona głównie wyjeżdża do pracy sezonowej, ale także do Ukraińców przebywających na naszym terytorium.Ten spot będzie dostępny na portalach społecznościowych, ale także w punktach recepcyjnych dla uchodźców w naszym mieście i województwie. Film został nagrany w języku polskim i ukraińskim - mówi Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „PASSA” w Kielcach, które włączyło się  przygotowanie spotu.

"Nie daj się sprzedać"