- Osoby, które odwiedzą Park Etnograficzny w Tokarni będą mogły przejść edukacyjną ścieżkę przyrodniczą, która właśnie powstała. W kilku sektorach:wyżynnym, lessowym, nadwiślańskim, świętokrzyskim oraz w samym lesie rozstawiono na razie 20 tablic, ale myślimy o rozbudowie ścieżki o kolejnych dziesięć tablic. Można się z nich dowiedzieć do czego używali mieszkańcy dawnej wsi kieleckiej, roślin które znajdowali w swoich ogródkach przydomowych, które zbierali w lesie i na łąkach - mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

i
Róża dzika, czarny bez, jałowiec, sosna, czy jaśminowiec – znalazły się między innymi na specjalnych tablicach w Tokarni, na których są nie tylko opisy, ale też ręcznie wykonane rysunki roślin. Każda została najpierw namalowana, później odwzorowano grafiki w procesie druku.

i
- Myślę, że nowa atrakcja spodoba się spacerującym po Parku Etnograficznym w Tokarni, który wolnym krokiem zwiedza się dwie i pół godziny, bez zaglądania do wnętrz obiektów, które nadal jest niemożliwe - przypomina Beata Ryń. - Może przyrodnicza ścieżka edukacyjna w Parku Etnograficznym w Tokarni zainspiruje odwiedzających do zbierania ziół i wykorzystywania ich w domowej kuchni, czy może nawet do produkcji własnych kosmetyków - dodaje.

i