Nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem. Gdzie mają powstać, z czego słyną te miejsca?

i

Autor: Piotr Stańczak Okolice Jaworzni koło Tumlina-Węgli, gdzie ma powstać nowy rezerwat przyrody.

Przyroda i zwierzęta

Nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem. Gdzie mają powstać, z czego słyną te miejsca?

2024-10-04 7:54

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach prowadzi konsultacje społeczne w sprawie utworzenia w sumie siedmiu nowych rezerwatów przyrody w województwie świętokrzyskim w ramach programu "100 na 100-lecie Lasów Państwowych". Ważą się także losy największego rezerwatu, który miałby powstać w Lasach Suchedniowskich.

Powstanie rezerwatów to okazja do tego, aby uświetnić 100-lecie Lasów Państwowych. Nowe propozycje pojawiły się także w województwie świętokrzyskim. Składały je nadleśnictwa z regionu. Każdy wniosek jest teraz analizowana, tak by wybrać najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary.

Nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem. Oto propozycje

Gdzie mają powstać nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem. Są to:

  • Góra Wierzejska (gmina Masłów w powiecie kieleckim). Znajduje się w leśnictwie Dąbrowa, w Nadleśnictwie Kielce. Ma wysokość 375 metrów nad poziomem morza, znajduje się w Paśmie Masłowskim, wchodzącym w skład Gór Świętokrzyskich. W pobliżu znajduje się kieleckie osiedle Dąbrowa. Rezerwat miałby liczyć 204,41 hektara.
  • Jaworznia (gmina Zagnańsk w powiecie kieleckim). To teren leśnictw: Węgle i Barcza w Nadleśnictwie Zagnańsk. Znajduje się w rejonie stacji kolejowej Tumlin oraz miejscowości Tumlin-Węgle. Na tym terenie znajduje się Góra Sośnica, licząca 334 metry nad poziomem morza. Zajmuje obszar 90,48 hektara.
  • Papiernia (gmina Końskie). Znajduje się na terenie leśnictwa Izabelów w Nadleśnictwie Barycz, w dolinie rzeki Czarnej (Koneckiej). Obejmuje zbiorowiska leśne z dolinami rzecznymi. Teren 18,22 hektara.
  • Zapadnie Doły (gmina Brody w powiecie starachowickim). Znajdują się w leśnictwie Klepacze, w Nadleśnictwie Starachowice. Położone są w Puszczy Iłżeckiej. Największą atrakcją tego miejsca jest dąb, nazywany "Maćkiem". Ma 5-metrowy obwód pnia i jest pomnikiem przyrody. Obszar - 10,75 hektara.
  • Podwale (gmina Bogoria w powiecie staszowskim). Znajdują się na terenie leśnictw: Smerdyna i Żyznów, w Nadleśnictwie Staszów. Są tu między innymi jaskinie krasowe i zoogeniczne. Mieści się tam jedyna w regionie grupa skałkowa zbudowana z detrytycznych utworów węglanowo-krzemionkowych. Obszar 58,41 hektara.
  • Skarbowa Góra (gmina Skarżysko-Kamienna). Położona na terenie leśnictwa Skarżysko Kościelne w Nadleśnictwie Skarżysko-Kamienna. To wzgórze, które znajduje się na pograniczu województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego oraz powiatów: skarżyskiego i szydłowieckiego. Liczy ona 326,7 metrów n.p.m. Przebiega tędy niebieski szlak turystyczny. Obszar 80,01 hektara.
  • Piskorzeniec Wschodni (gmina Słupia Konecka). Znajduje się na terenie leśnictwa Ruda Pilczycka w Nadleśnictwie Radoszyce. Od zachodu graniczy z istniejącym już rezerwatem - Piskorzeńcem Zachodnim, położonym w województwie łódzkim. Na terenie Piskorzeńca Wschodniego znajduje się duża powierzchnia siedlisk na podłożu madowo- torfiastym. Obszar 112,54 hektara.

Konsultacje do 7 października 2024

Obecnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach trwają prace nad przygotowaniem projektów zarządzeń wyznaczających poszczególne rezerwaty. Do 7 października tego roku odbywają się również konsultacje społeczne. Zainteresowani tematem mogą kierować swoje uwagi najpóźniej do tego dnia, wypełniając tabelkę na stronie internetowej www.gov.pl/web/rdos-kielce. Swoje opinie mogą przekazać samorządy (miasta i gminy, powiaty), choć dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie będą one wiążące. Pierwsze rezerwaty na 100-lecie Lasów Państwowych mogą powstać jeszcze w tym roku.

Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja, działające także w województwie świętokrzyskim, złożyło również wniosek o utworzenie rezerwatu "Suchedniowskie lasy naturalne" na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Liczyłby on około trzy tysiące hektarów powierzchni (w gminach Bliżyn, Suchedniów, częściowo Skarżysko-Kamienna i Zagnańsk). W tej sprawie również trwają konsultacje, więcej przeczytacie tutaj: Lasy Suchedniowskie jak Białowieża. Czy powstanie tu nowy rezerwat przyrody? Galeria zdjęć

Galerię zdjęć z lasów suchedniowskich możecie zobaczyć poniżej.

Świętokrzyskie. Strażacy opowiadają o powodzi w południowo-zachodniej Polsce

QUIZ. Znane miejsca, atrakcje w Kielcach i Świętokrzyskiem. Sprawdź, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
Mianem "drogi królewskiej" w sercu Gór Świętokrzyskich określa się szlak...