Spis treści
- Gdzie powstaną nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem?
- Co z Suchedniowskimi Lasami Naturalnymi?
- Kiedy ostateczne decyzje?
"100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych" to inicjatywa, która dotyczy także województwa świętokrzyskiego. W naszym regionie ma powstać siedem nowych miejsc ochrony przyrody, które zaproponowali leśnicy. W ostatnich tygodniach Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadziła w tej sprawie konsultacje społeczne.
Gdzie powstaną nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem?
Proponowane nowe rezerwaty w Świętokrzyskiem to:
- Góra Wierzejska (gmina Masłów w powiecie kieleckim). Znajduje się w leśnictwie Dąbrowa, w Nadleśnictwie Kielce. Ma wysokość 375 metrów nad poziomem morza, znajduje się w Paśmie Masłowskim, wchodzącym w skład Gór Świętokrzyskich. W pobliżu znajduje się kieleckie osiedle Dąbrowa. Rezerwat miałby liczyć 204,41 hektara.
- Jaworznia (gmina Zagnańsk w powiecie kieleckim). To teren leśnictw: Węgle i Barcza w Nadleśnictwie Zagnańsk. Znajduje się w rejonie stacji kolejowej Tumlin oraz miejscowości Tumlin-Węgle. Na tym terenie znajduje się Góra Sośnica, licząca 334 metry nad poziomem morza. Zajmuje obszar 90,48 hektara.
- Papiernia (gmina Końskie). Znajduje się na terenie leśnictwa Izabelów w Nadleśnictwie Barycz, w dolinie rzeki Czarnej (Koneckiej). Obejmuje zbiorowiska leśne z dolinami rzecznymi. Teren 18,22 hektara.
- Zapadnie Doły (gmina Brody w powiecie starachowickim). Znajdują się w leśnictwie Klepacze, w Nadleśnictwie Starachowice. Położone są w Puszczy Iłżeckiej. Największą atrakcją tego miejsca jest dąb, nazywany "Maćkiem". Ma 5-metrowy obwód pnia i jest pomnikiem przyrody. Obszar - 10,75 hektara.
- Podwale (gmina Bogoria w powiecie staszowskim). Znajdują się na terenie leśnictw: Smerdyna i Żyznów, w Nadleśnictwie Staszów. Są tu między innymi jaskinie krasowe i zoogeniczne. Mieści się tam jedyna w regionie grupa skałkowa zbudowana z detrytycznych utworów węglanowo-krzemionkowych. Obszar 58,41 hektara.
- Skarbowa Góra (gmina Skarżysko-Kamienna). Położona na terenie leśnictwa Skarżysko Kościelne w Nadleśnictwie Skarżysko-Kamienna. To wzgórze, które znajduje się na pograniczu województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego oraz powiatów: skarżyskiego i szydłowieckiego. Liczy ona 326,7 metrów n.p.m. Przebiega tędy niebieski szlak turystyczny. Obszar 80,01 hektara.
- Piskorzeniec Wschodni (gmina Słupia Konecka). Znajduje się na terenie leśnictwa Ruda Pilczycka w Nadleśnictwie Radoszyce. Od zachodu graniczy z istniejącym już rezerwatem - Piskorzeńcem Zachodnim, położonym w województwie łódzkim. Na terenie Piskorzeńca Wschodniego znajduje się duża powierzchnia siedlisk na podłożu madowo- torfiastym. Obszar 112,54 hektara.
Co z Suchedniowskimi Lasami Naturalnymi?
Wnioski o utworzenie nowych rezerwatów zatwierdza Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska razem z Regionalną Radą Ochrony Przyrody.
- Spotkaliśmy się też z przedstawicielami Lasów Państwowych. Omówiliśmy różne uwagi, które pojawiły się w trakcie konsultacji społecznych. Dotyczą one propozycji, które zgłosili leśnicy. Na wcześniejszym etapie jest natomiast wniosek o utworzenie rezerwatu "Suchedniowskie Lasy Naturalne", największego spośród proponowanych (miałby objąć około 3 tysiące hektarów powierzchni - przyp. PSta). W jego przypadku ustalamy jeszcze zasięg terytorialny - informuje Lech Buchholz, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.
Dodajmy, w przypadku Suchedniowskich Lasów Naturalnych pomysłodawcą utworzenia tego rezerwatu jest Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja.
Kiedy ostateczne decyzje?
W przypadku wniosków Lasów Państwowych, pojawiły się uwagi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące Zapadnich Dołów w Nadleśnictwie Starachowice. Resort chce go powiększyć. Granice pozostałych sześciu rezerwatów zostały już ustalone i zaakceptowane.
Jak dodaje Lech Buchholz, ostateczne decyzje w sprawie utworzenia siedmiu nowych rezerwatów w województwie świętokrzyskim zapadną jeszcze w tym roku, w którym Lasy Państwowe obchodzą 100-lecie. W przypadku Suchedniowskich Lasów Naturalnych cała urzędowa procedura może zakończyć się nieco później, na początku 2025.
Obecnie w województwie świętokrzyskim mamy ponad 70 rezerwatów przyrody, większość nie obejmuje terenów leśnych, lecz na przykład obszary skalistych nieużytków. Tych najwięcej jest na Ponidziu, na południu regionu, liczą średnio 2-3 hektary powierzchni lub nieco większe. Obecnie mniej jest natomiast rezerwatów leśnych i torfowiskowych.
Kielecka Góra Skarbów zaprasza! Zobacz galerię zdjęć poniżej.