Inwestycje

Nowe wieżowce mają powstać w centrum Kielc, przy ulicy Czarnowskiej! Zobacz jak będą wyglądać. Wizualizacje

2023-07-25 11:31

Przy ulicy Czarnowskiej, naprzeciwko dworca autobusowego mają stanąć dwa wieżowce. Ta inwestycja może bardzo zmienić oblicze centrum Kielc!

Wieżowce mają powstać przy ulicy Czarnowskiej, w pobliżu Panoramicznej, na terenie dawnego, popularnego kina "Romantica", które już nie istnieje. Blisko stąd nie tylko do dworca autobusowego, ale też kolejowego czy deptaka na ulicy Sienkiewicza. To serce miasta, choć w opinii wielu mieszkańców (i nie tylko), potrzebuje ono nowego blasku.

Spółka Romantica inwestuje w centrum Kielc

Jak narodziła się wstępna koncepcja budowy dwóch wieżowców w tym miejscu?

- Autorami projektu są architekci z biura Kamiński-Bojarowicz-Architekci, inwestorzy to Przedsiębiorstwo Turystyczne "Łysogóry" oraz Becher Development (którzy zawiązali w tym celu spółkę "Romantica") - informuje Stowarzyszenie Przyjazne Kielce na swojej stronie na Facebooku. 

W samym sercu Kielc mają stanąć dwa wieżowce, gdzie znajdowałyby się zarówno mieszkania jak też biura czy lokale usługowe (na dole). Budynki, jak podają Przyjazne Kielce, mają liczyć 21 pięter.

Projektant o nowych wieżowcach w Kielcach

- Często tak się składa, że kolejne nasze projekty powstają w pobliżu tych już wcześniej zrealizowanych. Tak jest i tym razem – po Dworcu Autobusowym dostaliśmy szansę przeprojektowania jego bezpośredniego przedpola. Naszym zadaniem było stworzenie lokalnej dominanty urbanistycznej wraz z ogólnodostępnym placem publicznym ogniskującym ruch pieszy na kierunku Dworzec Autobusowy i ulica Sienkiewicza. Teren należy do dwóch właścicieli i bardzo cieszymy się, że obaj dali nam szansę na stworzenie spójnej i jednorodnej koncepcji tego miejsca. Liczymy, że pozytywnie wpisze się w krajobraz miasta - pisze projektant, firma Kamiński Bojarowicz na swojej stronie na Facebooku.

Realizacja inwestycji w centrum miasta zależy od tego, czy radni zatwierdzą zmiany w planie urbanistycznym dla tego rejonu Kielc. Decyzja należy do samorządu.

W Kielcach będzie więcej wieżowców

Byłaby to już kolejna, podobna inwestycja w Kielcach. Przypomnijmy, przy Alei Solidarności trwa budowa trzech wieżowców Sky Trust, budynków o siedemnastu kondygnacjach. Tam znajdą się w sumie 124 mieszkania liczące od 35 do 85 metrów kwadratowych powierzchni. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy tutaj: Nowe wieżowce powstaną w Kielcach. Rozpoczęła się budowa Sky Trust przy Alei Solidarności. Zobacz wizualizacje

Dwie wieże mieszkalne o wysokości 70 metrów planuje także wybudować spółka Becher Zbożowa. One mają stanąć przy ulicy Zbożowej (źródło: www.urbanity.pl). Tam ma powstać w sumie 170 mieszkań o różnych metrażach.

QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach? Odpowiedz, jakie obiekty znajdują się na zdjęciach

Pytanie 1 z 8
Na którym przystanku w Kielcach znajduje się ten autobus?
QUIZ. Odkrywamy Kielce. Czy rozpoznajesz miejsce na zdjęciu?
Świętokrzyskie. Festyn Kielce dla Ciebie obok dworca autobusowego