Ogród Wolności powstaje między dwoma pasami jezdni na Alei IX Wieków Kielc. Jak informuje Urząd Miasta, na terenie przed dawną synagogą zainstalowano oświetlenie, wytyczono alejki i posadzono nowe rośliny.
Zaawansowane roboty przy Alei IX Wieków Kielc
- Na pasie zieleni między jezdniami alei IX Wieków Kielc wykonano 90% przewidzianych robót. Wykonawca jest w trakcie montowania małej architektury – ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Na przedpolu dawnej synagogi prowadzone będą jeszcze prace przy nawierzchni oraz prace wykończeniowe - komunikuje Urząd Miasta na swojej stronie internetowej kielce.eu.
Wśród kielczan nie brakuje opinii, że jest to inwestycja mało trafiona i zasadna, ponieważ lokalizacja miejsca wypoczynku między pasami jezdni jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Kielcach po prostu mija się z celem. Wedle miejskich koncepcji, to jedno z działań planowanej modernizacji oraz odnowy budynku dawnej synagogi i byłego archiwum.
To ma być zielona enklawa. Co na to mieszkańcy?
- Obecnie dojście do drzwi wejściowych tego budynku jest mocno utrudnione i niezbyt bezpieczne. Zielona enklawa, która tam się pojawi, będzie reprezentacyjnym miejscem i ułatwi dojście. Będą tam krzewy o wysokości dwóch metrów, zostaną posadzone wzdłuż krawędzi ulicy, staną się takimi naturalnymi barierami, oddzielającymi to miejsce od jezdni, hałasu, spalin i ruchu pojazdów. Liczymy na to, że miastu uda się pozyskać pieniądze z programów zewnętrznych i dzięki temu odnowimy też budynek dawnej synagogi, aby spełniał nowe funkcje, służył do organizacji spotkań czy różnych wydarzeń - tłumaczył jeszcze pod koniec ubiegłego roku rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kielce Marcin Januchta.
To nie będzie miejsce do dłuższego relaksu
Miasto zakłada, że ogród stanie się tym terenem służącym do krótkiego wypoczynku. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest wiele osób sceptycznych wobec tego projektu. Chcemy natomiast stworzyć ładne dojście do budynku, który - miejmy nadzieję - uda nam się odnowić w najbliższych latach. Mamy świadomość, że będzie to przestrzeń o innym charakterze, nie służąca do dłuższego relaksu czy wypoczynku - wspomina Marcin Januchta.
Zielona rewitalizacja w Kielcach
Ogród Wolności to jedno z czterech miejsc, gdzie trwa Zielona Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc. Roboty odbywają się także w Rynku, na Skwerze Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego oraz na ulicy Bodzentyńskiej i Placu Świętego Wojciecha. Inwestycja ma zakończyć się wiosną tego roku. Koszt wynosi 21 milionów złotych, z czego 90 procent tej sumy pokryje dotacja z rządowego programu Polski Ład.
Poniżej możecie zobaczyć galerię zdjęć z prac, które trwają w kieleckim Rynku.