Galeria zdjęć

Oto najpiękniejsze miejsca na Ponidziu - warto wybrać się tam na majówkę!

2025-04-22 14:13

Ponidzie, bo tak nazywa się południowe rejony województwa świętokrzyskiego, obfituje w wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić je w czasie majówki 2025. Nie może was tam zabraknąć!

Spis treści

  1. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach 
  2. Tężnia i Park Zdrojowy w Busku-Zdroju
  3. Zabytki w Wiślicy
  4. Atrakcje Sobkowa
  5. Rezerwat Grabowiec i jego okolice

Najwięcej miejsc, które warto zobaczyć i odkryć na Ponidziu, znajduje się w powiatach buskim oraz pińczowskim, częściowo także jędrzejowskim i kazimierskim. To rozległy teren, którego nazwa pochodzi od rzeki Nidy, jednej z najdłuższych w województwie świętokrzyskim. Piękne krajobrazy i walory naturalne przyciągają na przykład miłośników kajakowych spływów. Jeśli ktoś lubi bardziej spokojny wypoczynek i monotonię, może udać się na spacer nad Nidą, zabrać ze sobą aparat fotograficzny i uwieczniać pejzaże.

Wybraliśmy pięć miejsc (znanych i mniej oczywistych), które - naszym zdaniem - koniecznie trzeba odwiedzić w czasie długiego, majowego weekendu 2025. Zapoznajcie się z opisami atrakcji, zobaczcie także zdjęcia tych miejsc. Oto nasze propozycje:

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach 

Miejscowość Umianowice znajduje się w dolinie rzeki Nidy, w gminie Kije (powiat pińczowski). Leży na zachód od trasy wojewódzkiej numer 776 (odcinek Kije - Pińczów). To malownicze tereny Ponidzia, popularne wśród wielu turystów. Kuszą nie tylko obecnością samej rzeki Nidy, ale także pięknymi pejzażami. Można podziwiać je w nieskończoność! Do Umianowic dojedziemy także kolejką wąskotorową, która w sezonie letnim kursuje tutaj z Jędrzejowa.

Wśród atrakcji ośrodka w Umianowicach należy wymienić między innymi: 

  • nowe ścieżki przyrodnicze,
  • Nidarium,
  • wieża widokowa, 
  • zabytkowy budynek stacji kolejki wąskotorowej. 

Więcej

Tężnia i Park Zdrojowy w Busku-Zdroju

Zwiedzać południe województwa świętokrzyskiego i nie zobaczyć Buska-Zdroju, to jak gościć turystycznie w Warszawie i nie zatrzymać się na Placu Zamkowym. Buski Park Zdrojowy to malownicze, zielone miejsce, w którym można się zakochać. O nim więcej przeczytacie poniżej. Charakterystycznym, gigantycznym obiektem jest Tężnia, która ma walory uzdrowiskowe. Przybywają tu kuracjusze, ale także turyści, bez względu na porę roku odbywają się tam liczne imprezy kulturalne.

Tężnia kształt okręgu o średnicy około 72 metrów i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna.

Dzięki inhalacjom w tym miejscu możemy zbudować i wzmocnić odporność organizmu. Łatwiej wtedy zapobiec:

  • infekcjom gardła i krtani,
  • katarom,
  • zapaleniu oskrzeli,
  • zwalczyć różnego rodzaju bakterie.

Więcej:

Zabytki w Wiślicy

Wiślica znajduje się w powiecie buskim. Pod tamtejszą kolegiatą dostępne są między innymi relikty dwóch romańskich obiektów sakralnych, które stały tu przed ufundowaniem bazyliki przez króla Kazimierza Wielkiego.

Pierwsza świątynia pochodzi z XII wieku. Jest niewielka, jednonawowa, z absydą i zawiera słynną Płytę Orantów - XII-wieczną posadzkę gipsową, z widocznymi postaciami, najprawdopodobniej Kazimierza Sprawiedliwego z żoną u synami oraz Henryka Sandomierskiego, jego brata.

Druga świątynia pochodzi z XIII wieku, jest większa i miała dwuwieżową fasadę. Zaraz obok reliktów, w podziemiach kolegiaty widoczne są też ludzkie kości wystające z osadów, bowiem ludzie byli grzebani zaraz koło kościołów.

W Wiślicy warto też zobaczyć Muzeum Archeologiczne, Dom Długosza, można tu organizować również kajakowe spływy. Czas, jaki tu spędzimy, będzie niezapomniany. 

Wiślica w powiecie buskim

i

Autor: Miasto i Gmina Wiślica

Atrakcje Sobkowa

Sobków to jedno z "najmłodszych" miast w województwie świętokrzyskim. Znajduje się w powiecie jędrzejowskim. Swoje prawa odzyskało 1 stycznia 2025. Najpopularniejszym miejscem są tam ruiny zamku - fortalicji (obecnie w rękach prywatnego właściciela, ale dostępne dla zwiedzających), ale to nie jedyna atrakcja. Znajduje się tam również hotel oraz restauracja. Mamy atrakcyjne położenie, nad rzeką Nidą, popularne jest u nas kajakarstwo. Ze względu na malownicze obszary, zyskaliśmy miano "Małej Toskanii". Na tych terenach nie ma dużego przemysłu - wylicza Iwona Mitręga, sekretarz miasta i gminy Sobków.

Jeśli chodzi o dwór, powstał on w połowie XVI wieku z inicjatywy ówczesnego kasztelana sandomierskiego Stanisława Sobka oraz jego małżonki, Anny z Ryterskich. Na przełomie kolejnych stuleci zmieniał swoich właścicieli, później popadł w ruinę, w 1944 roku przejęło go państwo. Dopiero w 1997 roku ruiny fortalicji przejął i zagospodarował prywatny właściciel.

Rezerwat Grabowiec i jego okolice

Rezerwat Grabowiec znajduje się w gminie Pińczów, we wschodniej części Doliny Nidy. Łatwo tam dojechać również z Buska-Zdroju. Ten rezerwat, utworzony w 1959 roku, chroni fragment lasu mieszanego z przewagą graba. To unikatowe miejsce, gdzie można podziwiać bogactwo flory i fauny. 

Wśród drzew dominują grab, dąb i sosna, a w runie leśnym spotkamy rzadkie i chronione gatunki roślin. Rezerwat Grabowiec to idealne miejsce na spokojny spacer i kontakt z naturą, w sam raz na długi majowy weekend. Na południe od tego rezerwatu znajduje się między innymi zalew Gacki, który także cieszy się popularnością wśród wypoczywających. Nieco dalej na południe od zbiornika trafimy na Jezioro Pompa oraz Camping Loch Ness.

Jeśli już będziemy gościli w tamtych okolicach i znajdziemy więcej czasu, kolejnym miejscem, położonym na południowy zachód od Grabowca jest inny rezerwat - Krzyżanowice. W rejonie pobliskich wsi Młodzawy Małe i Mozgawa znajdziemy też wąwóz lessowy. 

Rezerwat Grabowiec koło Pińczowa

i

Autor: Nadleśnictwo Pińczów
Kielce Radio ESKA Google News
Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy
QUIZ. Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? Odpowiedz, co znajduje się na zdjęciu
Pytanie 1 z 10
Fragment jakiej ulicy w Kielcach widzisz na tym zdjęciu?
Rozpoznajesz te miejsca w Kielcach i Świętokrzyskiem? (1)