Powódź 2024. Caritas w Kielcach i Urząd Wojewódzki przyjmują dary dla osób dotkniętych powodzią

i

Autor: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

Z regionu

Powódź 2024. Caritas w Kielcach i Urząd Wojewódzki przyjmują dary dla osób dotkniętych powodzią

2024-09-16 17:00

Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w Kielcach dwa punkty zbiórki darów dla mieszkańców południa Polski dotkniętych powodzią. Podobny punkt od wtorku będzie działał przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Caritas przyjmuje dary

Dary dla powodzian mieszkańcy Kielc mogą przynosić do dwóch punktów uruchomionych w Centrum Integracji Społecznej przy ulicy Jana Pawła II 5b oraz w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ulicy Wiśniowej 6.

- Potrzebna jest przede wszystkim woda do picia, długoterminowa żywność, środki czystości i higieny osobistej, koce i ręczniki. Na konto kieleckiej Caritas można także wpłacać pieniądze, które zostaną przekazane do diecezjalnych Caritas znajdujących się na terenach dotkniętych powodzią – powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

Urząd Wojewódzki też pomaga

Punkt zbiórki darów od wtorku działał będzie także w namiocie, który stanie przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak powiedziała rzeczniczka wojewody Angelina Kosiek, zebrane dary trafią do mieszkańców powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Dary można przekazywać od godziny 8 do 15. Co można przynosić? Potrzebne są między innymi:

  • żywność gotowa do spożycia, np. w słoikach, z długimi terminami ważności
  • artykuły higieniczne (mydło, żele pod prysznic, szampony, proszki i płyny do prania, pasty i szczoteczki do zębów, wilgotne chusteczki, papier toaletowy)
  • artykuły różne (gąbki do mycia naczyń, baterie alkaiczne, latarki, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe, pojemniki na wodę)
  • podstawowe artykuły medyczne (bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny i spraye antyseptyczne, plastry)

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku. Sytuacja jest tam dramatyczna. Brakuje wszystkiego, potrzebna jest butelkowana woda, żywność z długim terminem ważności, podstawowe artykuły medyczne, jak bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny antyseptyczne, czy plastry. Potrzebne są także środki higieny osobistej, ładowarki do telefonów, powerbanki i latarki – podkreśliła Kosiek.

SHORT TUSK DEKLARUJE MILIARD ZŁOTYCH DLA POWODZIAN

Czytaj również: