Powódź 2024. Caritas w Kielcach i Urząd Wojewódzki przyjmują dary dla osób dotkniętych powodzią

2024-09-16 17:00

Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w Kielcach dwa punkty zbiórki darów dla mieszkańców południa Polski dotkniętych powodzią. Podobny punkt od wtorku będzie działał przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Powódź 2024. Caritas w Kielcach i Urząd Wojewódzki przyjmują dary dla osób dotkniętych powodzią

i

Autor: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach/ Archiwum prywatne

Caritas przyjmuje dary

Dary dla powodzian mieszkańcy Kielc mogą przynosić do dwóch punktów uruchomionych w Centrum Integracji Społecznej przy ulicy Jana Pawła II 5b oraz w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ulicy Wiśniowej 6.

- Potrzebna jest przede wszystkim woda do picia, długoterminowa żywność, środki czystości i higieny osobistej, koce i ręczniki. Na konto kieleckiej Caritas można także wpłacać pieniądze, które zostaną przekazane do diecezjalnych Caritas znajdujących się na terenach dotkniętych powodzią – powiedział ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

Urząd Wojewódzki też pomaga

Punkt zbiórki darów od wtorku działał będzie także w namiocie, który stanie przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak powiedziała rzeczniczka wojewody Angelina Kosiek, zebrane dary trafią do mieszkańców powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Dary można przekazywać od godziny 8 do 15. Co można przynosić? Potrzebne są między innymi:

  • żywność gotowa do spożycia, np. w słoikach, z długimi terminami ważności
  • artykuły higieniczne (mydło, żele pod prysznic, szampony, proszki i płyny do prania, pasty i szczoteczki do zębów, wilgotne chusteczki, papier toaletowy)
  • artykuły różne (gąbki do mycia naczyń, baterie alkaiczne, latarki, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe, pojemniki na wodę)
  • podstawowe artykuły medyczne (bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny i spraye antyseptyczne, plastry)

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku. Sytuacja jest tam dramatyczna. Brakuje wszystkiego, potrzebna jest butelkowana woda, żywność z długim terminem ważności, podstawowe artykuły medyczne, jak bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny antyseptyczne, czy plastry. Potrzebne są także środki higieny osobistej, ładowarki do telefonów, powerbanki i latarki – podkreśliła Kosiek.

SHORT TUSK DEKLARUJE MILIARD ZŁOTYCH DLA POWODZIAN

Czytaj również: