Profilaktyka bez barier

i

Autor: Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Profilaktyka onkoligiczna bez barier

2021-08-19 13:06

​Świętokrzyskie Centrum Onkologii pomaga niepełnosprawnym pacjentkom w dotarciu na badania mammograficzne i cytologiczne. Bezpłatny transport jest przeznaczony dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, mających problem z samodzielnym poruszaniem się.

- Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach dysponuje samochodem przystosowanym do przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich - mówi Izabela Opalińska z ŚCO.

Kilka dni temu z takiej możliwości skorzystała bezpłatnie jeżdżąca na wózku inwalidzkim mieszkanka Kielc, która zarejestrowała się telefonicznie na profilaktyczną mammografię. Cała operacja przebiegła bardzo sprawnie: o ustalonej godzinie wyposażony w windę bus ŚCO czekał przed domem pacjentki, pracownicy Zakładu Profilaktyki Onkologicznej pomogli jej w bezpiecznym wejściu do samochodu i dotarciu do ŚCO, a po badaniach odwieźli do domu.

Bezpłatny transport na badania profilaktyczne jest przeznaczony dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego, mających problem z samodzielnym poruszaniem się ze względu na niepełnosprawność i pragnących skorzystać z:

  • profilaktycznej cytologii – zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy bezpłatne badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat, należy wykonywać je co 3 lata; podczas jednej wizyty w ŚCO pacjentka ma wykonane dwa badania: cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym (LBC), co gwarantuje dokładniejszą diagnostykę. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu do ŚCO (dla osób z niepełnosprawnościami) pod nr telefonu: 609 99 00 33;
  • profilaktycznej mammografii – zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi bezpłatne badanie jest przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat, należy je wykonywać co 2 lata. Rejestracja na badania i zamawianie bezpłatnego transportu do ŚCO (dla osób z niepełnosprawnościami) pod nr telefonu: 607 77 88 88.
Poradnik zdrowie: Witamina C

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to: