Punkt pomocy dla uchodźców

i

Autor: UM Kielce

Punkt przy ulicy Paderewskiego nie wydaje już żywności dla uchodźców

2022-05-06 12:27

Punkt pomocy dla uchodźców przy ulicy Paderewskiego został odciążony. To, dzięki wypracowaniu modelu pomocy systemowej, który został uzupełniony o zorganizowaną pomoc żywnościową.

W punkcie pomocy dla uchodźców przy ulicy Paderewskiego Ukraińcy nie otrzymają już żywności. To zmiana, która zaszła kilka dni temu, poprzez wprowadzenie zorganizowanej pomocy żywnościowej.

Od 4 maja działają w Kielcach trzy Punkty Pomocy Humanitarnej dla Obywateli Ukrainy.  W każdym z nich potrzebujący mogą otrzymać co innego. Przy ul. Turystycznej 1 oraz przy ul. Wiśniowej 6 wydawane są przede wszystkim żywność oraz artykuły higieniczne i chemiczne, z kolei przy ul. Paderewskiego 49/51 - artykuły chemiczne, higieniczne oraz odzież.

- Działamy wszyscy razem, bo zależy nam aby jak najwięcej osób mogło otrzymać wsparcie. Dla obywateli z Ukrainy przygotowaliśmy specjalne mapy, które ułatwiają dotarcie do Punktów pomocy w Kielcach. Stany magazynowe naszych Punktów są wprowadzane do programu komputerowego. Dzięki temu jeżeli ktoś w punkcie Caritas otrzyma na przykład mąkę lub cukier, ale potrzebuje rzeczy których tam zabrakło, zostanie skierowany do nas i odwrotnie - mówi Magdalena Gościniewicz, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Powodem takich zmian, jest m.in. odciążenie punktu przy ulicy Paderewskiego.

- Przez cały ten czas pracowaliśmy z władzami miasta, dyrekcją MOPR-u oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych nad wypracowaniem modelu pomocy systemowej. Dzisiaj uzupełniamy go o zorganizowaną pomoc żywnościową. Cała nasza brygada z Paderewskiego oczekiwała tego dnia i dziękuję Pani wiceprezydent Bożenie Szczypiór i Pani dyrektor Magdalenie Gościniewicz za wzięcie tego ciężaru na siebie – mówi Katarzyna Zapała, kielecka radna, która koordynuje funkcjonowanie Punktu przy Paderewskiego. – Oczywiście nadal działamy i zapraszamy obywateli Ukrainy do nas. Przy Paderewskiego 49/51 wydawana będzie odzież, artykuły chemiczne, kosmetyczne i gospodarstwa domowego. Cały czas działa też kącik dla dzieci – dodaje Katarzyna Zapała.

W Punkcie przy Paderewskiego nadal zbierana będzie żywność, ale będzie przekazywana do Punktu przy ul. Turystycznej 1.

- Na Paderewskiego pozostają oczywiście chemia, wsparcie pod kontem tekstyliów i odzieży. Pozostaje też cały czas kącik dla dzieciaków - dodaje radna. 

W przyszłości Punkt przy ul. Paderewskiego ma się stać także miejscem spotkań Ukraińców oraz wsparcia od wolontariuszy.

- Punkt na Paderewskiego uzupełni jeszcze jedną przestrzeń. Zauważyliśmy, że Ci ludzie, którzy przybywają do nas z Ukrainy potrzebują miejsca, w który mogą się ze sobą spotkać i ze sobą porozmawiać. Ale też potrzebują tego kontaktu z nami, po to, aby zobaczyć i nauczyć się jak funkcjonować w Polsce i w naszym mieście. Myślimy o tym, żeby rozwijać Paderewskiego w tym kierunku - informuje Katarzyna Zapała.

Za KOMUNY BYŁO LEPIEJ! Polacy żądają powrotu PRL | Komentery

Czy możesz mieć zespół lęku uogólnionego?

Pytanie 1 z 7
Jak często w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się zdenerwowany lub spięty?